Kovanda: Hypotéky půjdou ještě dolů, pod dvě procenta

Průměrná sazba hypoték – ukazatel Fincentrum Hypoindex – v únoru vykázala úroveň 2,02 procenta. Meziměsíčně se tak propadla o čtyři desetiny procentního bodu a ocitá se na historicky rekordně nízké hodnotě. Rekordní minimum z června 2015, 2,05 procenta, bylo pokořeno. Ujišťování bank, že níže se sazbami už jít nemohou, vzalo opět zasvé. A je podle všeho jen otázkou času, kdy hypotéky v ČR prolomí psychologickou hranici dvou procent.

Evropská centrální banka (ECB) na svém březnovém měnověpolitickém zasedání rozhodla o dalším poměrně citelném uvolnění měnových podmínek v eurozóně, k němuž dojde prostřednictvím několika kanálů. Přiblížit inflaci svému bezmála dvouprocentnímu cíli se nyní bude ECB snažit předně další a vehementnější aktivizací úvěrových toků v ekonomice, nikoli již tolik oslabováním eura.

Drtivá většina Čechů považuje dluhy a půjčky za přirozenou věc

Snaha ECB o podnícení úvěrové aktivity v eurozóně nezůstane bez odezvy ani v ČR. Měnové podmínky zůstanou uvolněné i u nás, přičemž Česká národní banka zřejmě nadále ponechá otevřenou otázku zavedení negativních úrokových sazeb.

Právě uvolněné měnové podmínky, jak v ČR, tak v eurozóně, a snaha o aktivizaci úvěrových toků, přitom zásadně přispívají ke stlačení úrokových sazeb u tuzemských hypoték na historicky nejnižší úrovně. Ruku v ruce se stále intenzivním konkurenčním bojem tuzemských bank nejspíše v nejbližších měsících povedou k prolomení dvouprocentní psychologické hranice průměrné sazby hypoték.

Obecně lze říci, že doba extrémně výhodných hypoték v ČR zdaleka nekončí, a i když se banky zaklínají, že se sazbami dolů již nepůjdou, jistý prostor stále existuje.

Newsletter