Kovanda: Pokles průmyslových cen nabral na dynamice

Pokles cen v průmyslu nabral v lednu opět na dynamice. Ceny průmyslových výrobců meziměsíčně klesly o 1,6 procenta a meziročně byly nižší o 3,4 procenta. Deflační vývoj v tomto segmentu je ale momentálně symptomatický pro všechny země Evropské unie. Některé státy, jako je Litva, Nizozemí nebo Kypr, čelí dokonce více než dvakrát rychlejšímu propadu cen průmyslových výrobců než Česká republika. Uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

„Klíčovým důvodem tohoto vývoje byly v lednu i nadále klesající ceny ropy na světových trzích a související zlevňování pohonných hmot. Položka, do níž v rámci statistického sledování vstupují, přispěla k meziročnímu poklesu cen průmyslových výrobců zhruba ze 40 procent,“ uvedl Kovanda. Dodal, že ceny energií byly v lednu o více než osm procent níže než před rokem ve stejnou dobu.

Ceny v české ekonomice začaly výrazněji růst

Samy o sobě nízké ceny energetických vstupů tuzemským výrobcům pochopitelně svědčí. Problematičtější je podle Kovandy ale vývoj na globálních trzích, který odrážejí. Slábnutí hospodářského výkonu Číny, ale i Spojených států se projevuje – kromě jiného právě deflačními tlaky – méně příznivou kondicí eurozóny, která už má prostřednictvím těsné provázanosti s ČR, například ve formě zahraničního obchodu, přímý dopad na naši ekonomiku.

Horší než předpokládané výsledky české ekonomiky ve čtvrtém kvartále loňského roku jsou právě zejména odrazem zhoršující se situace na světových trzích.

Newsletter