Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Kovanda: Šance dalšího zásahu ČNB na koruně je u nuly

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém dnešním zasedání ponechala klíčové úrokové sazby na stávajících úrovních. Nezměnil se ani její postoj k intervenčnímu režimu, kterým od listopadu 2013 oslabuje korunu. Pár vět a slov z jejího dnešního prohlášení ale přesto stojí za pozornost.

ČNB: Pravděpodobnost dalšího oslabení koruny se snížila

Zatímco na svém posledním, květnovém zasedání bankovní rada hodnotila rizika „na horizontu měnové politiky jako protiinflační“, dnes už má tato rizika za „vyrovnaná“. Česká národní banka tím stvrzuje, že riziko deflačního vývoje oproti květnu dále pokleslo, což snižuje pravděpodobnost dalšího intervenčního zásahu. Ta je v současnosti v podstatě nulová.

ČNB ovšem nepředpokládá, že by inflace zrychlila jakkoli výrazně. Svědčí o tom další zásadní část jejího dnešního prohlášení, které hovoří o tom, že se inflace do konce roku 2016 svému cíli ve výši dvou procent pouze „přiblíží“: „Bankovní rada (…) konstatovala, že i ve světle údajů dostupných od jejího posledního měnového zasedání platí předpoklad, že se inflace na horizontu měnové politiky zespodu pouze přiblíží ke svému cíli.“ A dále: „Na základě nových informací lze předpokládat, že v nejbližších dvanácti měsících (…) se bude inflace pravděpodobně nacházet (…) stále výrazně pod inflačním cílem.“

Sečteno, podtrženo, inflace bude podle ČNB růst „pomalu, ale jistě“ letos i příští rok, aniž by ovšem dosáhla svou procent. To však centrálním bankéřům stačí k tomu, aby deklarovali, že se „pravděpodobnost (posunutí hladiny kurzového závazku, tj. další oslabení koruny) oproti předchozímu měnovému zasedání bankovní rady snížila.“

Newsletter