Kriminalita aneb způsob jak si rozšířit portfolio

Americké hedgeové fondy jsou známy tím, že se nebojí ani těch nejneobvyklejších investic. Z pohledu běžného investora mohou být takovou nekonvenční příležitostí například akcie soukromých věznic. Přesně tyto tituly se v poslední době poměrně intenzivně dostávají do povědomí těch nejznámějších amerických manažerů a jejich fondů.

Vše začalo Williamem Ackmanem. On a jeho Pershing Square Capital se rozhodl v roce 2009 nakoupit 11 milionů akcií společnosti Corrections Corporation of America (CCA), které je s celkem 67 nápravnými zařízeními největším poskytovatelem soukromého vězeňství ve Spojených státech. Stal se tak největším akcionářem, který svou investici v oné době popisoval jako „nejlepší příležitost z oblasti realit“.

Očekávání byla nastavena na brzký růst, který byl podpořen nadějí ve vládní podporu soukromých věznic, jež měly pomoci s řešením problému ubývajícího míst ve státních nápravných zařízeních. Akcie nakonec lehce vzrostly a Ackman svůj podíl prodal. Tímto krokem si vysloužil nejen zajímavý zisk, ale také pochvalu od některých zastánců soukromého vězeňského systému, kteří jsou však přesvědčeni, že by neměl být zdrojem jakéhokoli peněžního prospěchu.

Po určité odmlce se ale tato netradiční oblast opět dostává do hledáčku velkých hedge fondů. Koncem roku 2014 nakoupila bostonská společnost Adage Capital Partners akcie již zmiňované CCA. Obdobně vstoupila na trh i newyorská Millennium Mangement, která do budoucna věří cenným papírům společnosti GEO Group. Oba tyto fondy se tak přidaly k River Road Asset Management, AQR Capital Management či MLV, jejichž expozice taktéž zahrnuje akcie dalších soukromých nápravných zařízení.

„Myslím si, že hedgeové fondy postupně rozšiřují svá portfolia o akcie vězeňských společností,“ řekl Ryan Meliker, analytik fondu MLV. „Jak je vidět, tak se těmto titulům daří relativně dobře. Například akcie GEO stály v před třemi roky 17 dolarů, zatímco dnes je jejich cena 43 dolarů,“ popsal situaci Meliker. Pravdou ale je, že některé fondy tohoto růstu využily a svých pozic se zbavily. Mezi takové patří například Citadel, Renaissance Technologies či Carlson Capital.

Soukromé vězeňské společnosti mají výhodu v tom, že splňují, ba dokonce i převyšují, stanovené standardy, a to s mnohem nižšími náklady, než je tomu u těch státních. I přesto se nad nimi snáší potenciální hrozba případné imigrační reformy, dalšího snižování počtu vězňů v rámci úspor, ba dokonce i legalizace prodeje marihuany. Proto se některé věznice začaly angažovat v oblasti alternativních trestů, jako jsou například sledovací náramky či domácí dozorčí služby.

Penzijní fond investuje do hedge fondů, věznic i přístavů

Nejbohatší manažeři na Wall Street

Newsletter