Dolar dnes ráno zpevnil pod 1,0950 za euro. Měny regionu posílily. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

Kristýna Minářová (Raiffeisenbank): Dnes už se neřeší, jestli inovace ano, ale jak na ně

Kristýna Minářová, zdroj: Kristýna Minářová

Spojení banky a startupu nabízí harmonickou symbiózu pro obě strany. Startupisté můžou vymyslet finanční produkt, který pak banka nabídne svým klientům. Na druhou stranu, podnikatelé musejí brát v potaz, že finance patří mezi konzervativní odvětví ekonomiky. Finanční domy proto potřebují více času na rozhodování.

Pro obě strany je tak lepší mít mezi sebou spojku. V právě takové pozici se vidí Kristýna Minářová, Innovation & Partnership Manager v Raiffeisenbank, která byla hostem podcastu Startup Kitchen. Tuto banku si asi nevybavíte ve spojení se startupy. To by se však mělo podle Minářové změnit. „Raiffka“ chce po vzoru dalších bank prohloubit svoji spolupráci s novými firmami a více se tímto způsobem prezentovat.

Startupy jsou totiž studnicí inovací, které je občas obtížné prosadit ve větších firmách. Korporátní procesy inovacím mnohdy nepřejí a řešením tak může být vytvořit „lab“ mimo danou firmu nebo spolupracovat právě se startupisty. Ani banky si nemůžou dovolit ustrnout na místě. Vždy se totiž najde nějaký dravý fintech, který je připraven si vzít jejich byznys.

Současné ekonomické turbulence ale investicím do startupů moc nepřejí. Jak se to projevuje v praxi? A proč Raiffeisenbank umístila do budovy VŠE hologram? Poslechněte si česky mluvený podcast (48 minut) Kateřiny Syslové s Kristýnou Minářovou.

Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?

04:45 Bez inovací se dnes už žádná firma neobejde, i když jejich úpadek může trvat dlouho. Mnozí si jistě vzpomenou, jak dopadly například firmy Nokia nebo Kodak.

13:05 Spolupráce Raiffeisenbank a startupů funguje již od roku 2018, i když se tak banka dosud neprezentovala.

22:45 Pandemie změnila náhled na pracovní dobu. Flexibilita je dnes klíčovým pojmem.

23:45 Raiffeisenbank uspořádala v březnu hackathon na téma Budoucnost mobilního bankovnictví. Všechny týmy využívaly pro generování nápadů ChatGPT.

Tato epizoda je součástí série podcastů středoevropské platformy Startup Kitchen, kde se tvoří úspěšné recepty pro podnikatele, inovátory a obecně startupisty, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Startup Kitchen propojuje venture capital investory s nejnadějnějšími projekty ve střední Evropě.