Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Krugman: Být Řekem, řekl bych „ne“

Při pročítání zpráv mě dnes ráno zaujal postoj nositele Nobelovy ceny Paula Krugmana k posledním událostem týkajícím se Řecka. Krugman by v řeckém referendu odpověděl „ne“ na otázku přijetí podmínek záchranného plánu. Vedou ho k tomu dva důvody. Pro Řecko by podle něj bylo lepší zbavit se eura, než pokračovat v reformách nalinkovaných v posledních pěti letech. A za druhé, „ano“ by znamenalo konec legitimně zvolené vlády kabinetu pod vedením strany Syriza. Krugman to píše ve svém krátkém blogu na New York Times.

Všechny znepokojuje možný odchod Řecka z eurozóny. Přesto trojka věřitelů podle Krugmana zemi naordinovala dosavadní (drastická) úsporná opatření na nedefinované období do budoucna. A to i přesto, že je jasné, že opuštění eura a s tím spojená devalvace už nemůže natropit nic horšího, než už nyní v Řecku je. Naopak, Grexit může vést k ekonomické obnově, jako v mnoha případech v minulosti.

Krugman se zamýšlí i nad politickými implikacemi. Trojka věřitelů podle něj udělala premiérovi Tsiprasovi nabídku, kterou nemůže akceptovat, a pravděpodobně tak udělala záměrně. Šlo tedy o to, aby Tsiprasova vláda odstoupila. A přestože nemusíme mít rádi Syrizu, jde o něco, co jde proti evropským ideálům, uzavírá Krugman.

Newsletter