Madoff v sukních?

Nad tímto příběhem žasnu. Ještě před pár lety byla Elizabeth Holmes na titulních stránkách časopisů, jako jsou Fortune nebo Forbes. Byla vynášena do nebes jako celebrita, která „disruptuje“ zavedený pořádek v medicíně a označována za nejmladší miliardářku s majetkem 4,4 miliardy dolarů. Ten souvisel s jejím podílem ve společnosti Theranos, jejíž hodnota byla svého času odhadována na 9 miliard dolarů.

Theranos měl údajně vyvinout revoluční metodu analýzy krve, k níž stačila jediná kapka z konce prstu. Ve vedoucích orgánech zasedla taková jména jako Henry Kissinger (bývalý ministr zahraničí), Jim Mattis (současný ministr obrany) nebo prominentní právník David Boies. Dnes je jasné, že šlo od začátku do konce o podvod.

Šálek kávy nad účetnictvím Tesly

Co mně na tom nejvíc zaráží, je to, jak lehce z toho Elizabeth Holmes vyvázla. Musí se vzdát svých akcií v Theranosu, ale ty jsou beztak bezcenné. Deset let nesmí působit v orgánech a vedení veřejně obchodovaných společností a musí zaplatit 500 000 dolarů pokuty. Tak zní dohoda s SEC. Na to, že vylákala na základě lží od investorů celkem 700 miliónů dolarů, je to trest překvapivě mírný. Je natolik mírný, že těžko někoho odradí od podobného jednání. Obávám se, že podobných případů existuje dnes celá řada. Nejen mezi soukromými start upy, jako byl Theranos, ale i mezi veřejně obchodovanými a často i obdivovanými společnostmi.

Každý investor je zodpovědný za své investice a regulátoři by do nich neměli zasahovat. Měli by se ale přičinit o to, aby data a informace, která investorům společnosti předkládají, byla správná a co nejbližší skutečnosti. Rozuzlení „případu Theranos“ k tomu dvakrát nepřispívá.

Investujte opatrně!

Newsletter