Matka všech nákupních signálů?

Americké akciové indexy lámou rekordy. Včera to byl S&P 500, dnes Dow Jones. Investoři, kteří vsadili na růst těchto benchmarků si mnou ruce, ti co zaspali, se zase zdráhají otevřít nové pozice. Pravdou je, že spekulace na další růst v době, kdy bylo dosaženo historických maxim, mnohým nadzdvihne obočí. Nestane se tak v případě Toma Leveroniho, který prý objevil „matku všech nákupních signálů.“

Podle Leveroniho, hlavního stratéga společnosti Nautilus Research, je vytvoření nových rekordů speciální událostí, která ohlašuje ještě lepší zprávy. K prolomení historických maxim již došlo celkem 17krát, přičemž v naprosté většině případů poté došlo k dalšímu růstu.

„Jak se ukazuje, to, co je ještě lepší než prolomení ročního maxima, je pokoření toho několikaletého, ve smyslu dvou a více let,“ přepisuje Leveroniho slova server Business Insider. „Od roku 1928 jsme byli svědky tohoto scénáře v 16 případech ze 17 pozorovaných, přičemž v následujících třech měsících dosáhl průměrný růst +4,4 %. U všech 17 pozorování pak bylo po jednom roce rovněž dosaženo plusových čísel.“

Ve všech 17 případech pozorovaných na indexu S&P 500 dosahoval průměrný růst po prolomení maxim +8,54 % během šesti měsíců a +15,56 % během dvanácti. Proto je Leveroni přesvědčen, že nová maxima nutně neznamenají konec zisků, a to ani z krátkodobějšího hlediska.. Obzvláště to pak platí dnes, kdy akcie potvrdily svou dostatečnou odolnost v době nejistého globálního ekonomického i politického prostředí.

„Nový rekord na akciích amerických společností se vzepřel celosvětové pesimistické náladě. Na základě historického precedentu by proto měl být respektován, jelikož neexistuje žádný další technický signál oznamující pokračující dlouhodobý růst.“
 

Newsletter