„Medvědí“ data nahrávají německým státním dluhopisům

Zdroj: Depositphotos

Dynamika inflace a hrozby pro růst jsou přesvědčivým argumentem pro německé dluhopisy, píše analytický tým Fidelity International.

Růst spotřebitelských cen v Německu se před dvěma měsíci propadl na nejnižší úroveň za téměř tři roky, těsně nad cíl ECB pro celou eurozónu, a očekává se, že v následujících měsících bude dále klesat. Harmonizovaný index spotřebitelských cen v eurozóně, pro který má ECB stanoven dvouprocentní meziroční inflační cíl, také výrazně poklesl ze svého maxima v roce 2022 a v únoru dosáhl 2,6 %.

Graf: Německá medvědí data jsou pro německé státní dluhopisy příznivá

Zdroj: Fidelity International

Pak jsou tu indexy nákupních manažerů v Německu. Největší evropskou ekonomiku sleduje několik různých průzkumů nálady, ale souhrnný index PMI je nyní jedním z nejsledovanějších. Než udeřila pandemie, PMI se dlouho pohyboval nad 50 body – hranicí, která odděluje růst od poklesu. Od července loňského roku však každý měsíc dosahuje hodnot pod 50, což znamená, že odvětví, která pokrývá, rychle klesají. Bleskový PMI za duben dosáhl hodnoty 47,4 bodu.

Tady už proto není žádné dilema. Klesající inflace znamená, že důvod, proč ECB drží sazby na vyšší úrovni, téměř zmizel: ekonomika má problémy a potřebuje podporu v podobě nižších výpůjčních nákladů. Neměli bychom být překvapeni, pokud ECB sníží sazby dříve než Federální rezervní systém, trh dluhopisů totiž už posunul dopředu očekávání snížení sazeb v eurozóně, zatímco pro USA tato očekávání odsunul.

To v následujících měsících podpoří dolar oproti euru. Důsledky to má také pro německé dluhopisy, které od začátku března překonávají výkonnost amerických státních dluhopisů. Inflace v USA je přetrvávající a zdá se, že opět zrychluje. Spotřebitelská nálada a trh práce se zdají být odolné a ekonomové předpovídají pro rok 2024 výrazně vyšší růst v USA než v Evropě. To vše by časem mělo podpořit výnosy amerických státních dluhopisů nebo je posunout výše.

Japonská centrální banka se mezitím vydala opačným směrem než ECB. V této situaci dáváme přednost Bundům před japonskými vládními dluhopisy. Jeden závěr je jasný: slabý růst a klesající dynamika inflace podporují výnosy Bundů v době, kdy je situace u ostatních hlavních státních dluhopisů mnohem méně jasná.

Zdroj: Fidelity International

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter