Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Migranti milionáři? Proč prchají z Evropy?

Nejen lidé ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a dalších zemí migrují na jiný kontinent za lepším životem ať už z důvodu zuřící války v jejich zemi, nebo čistě z důvodů ekonomických. Za ekonomické migranty ale můžeme považovat i nejbohatší třídu společnosti našeho kontinentu.

Milionáři opouštějí Evropu právě kvůli rostoucímu přílivu přistěhovalců z Blízkého východu, náboženskému napětí a obavám ze stagnující ekonomiky, tvrdí vedoucí výzkumu na New World Wealth Andrew Amoils, jenž předpokládá, že milionáři opouštějí Francii, Belgii a Německo v poměrně hojném počtu. Na druhou stranu se stávají čím dál atraktivnější země jako Austrálie nebo překvapivě Izrael.

Podle zprávy New World Wealth mezi třemi ze čtyř měst, u kterých proběhl největší exodus milionářů v roce 2015, byla tři evropská – Paříž, Řím a Athény. Francouzskou metropoli postihl vůbec největší čistý odliv, přičemž ztratila šest procent své milionářské populace, čili asi 7 000 lidí.

Migrace milionářů může poskytovat vodítko nastupujících trendů. Jak jsou bohatí typicky více geograficky mobilní než zbytek populace, emigrace milionářů dopadne negativně na daňové příjmy vládního sektoru a může být rovněž spojena se ztrátou pracovních míst a s ovlivněním peněžních toků, které mohou zase nežádoucím způsobem dopadnout na ceny nemovitostí a finanční trhy.

Města s největším úbytkem milionářské populace:
Paříž -7 000
Řím -5 000
Chicago -3 000
Athény -2 000

„Francie je silně ovlivněna rostoucím náboženským napětím mezi křesťany a muslimy, a to zejména v městských oblastech,“ řekl Amoils. „Očekáváme, že migrace milionářů z Francie bude v příštích deseti letech zrychlovat, protože toto napětí bude nadále eskalovat.“ Pařížská muslimská populace byla v poslední době více sledována v souvislosti s teroristickými útoky v lednu a listopadu 2015 a útokem v nedalekém belgickém Bruselu letos v březnu.

Francie a Německo mají nejpočetnější islámskou populaci mezi zeměmi Evropské unie. Jedná se asi o 4,7 milionu muslimů žijících v každé z těchto dvou zemí. Většina francouzských muslimů žije v Paříži. V součtu ale muslimové tvoří asi 7,5 procenta z celkové francouzské populace.

Francie je také domovem největší židovské populace v Evropě čítající asi 310 tisíc lidí, z nichž většina bydlí v Paříži. Obavy z antisemitismu se ve městě zhoršily od obležení košer hypermarketu, ve kterém byli čtyři židovští rukojmí zabiti při jednom z teroristických úroků v lednu 2015. Hlavní podezřelý z útoku Amedy Coulibaly prohlašoval věrnost tzv. Islámskému státu.

Kolem 80 procent milionářů, kteří se přestěhovali z Evropy, šli právě do Izraele, řekl Amoils CNBC, jenž přisuzuje jejich přemístění rostoucímu antisemitismu.

Tel Aviv, jenž je finančním centrem a druhým nejlidnatějším městem Izraele, se těší v průběhu roku čistému přírůstku milionářů v počtu 2 000, což je nejvíce ze všech měst na světě mimo Austrálii. Izraelská města, jako jsou Herzlija, Jeruzalém a Netanya také zažily nárůst milionářské populace.

Města s největším nárůstem milionářské populace:
Sydney +4 000
Melbourne +3 000
Tel Aviv +2 000
Dubai +2 000
San Francisco +2 000
Vancouver +2 000

Sydney a Melbourne se těšily největšímu čistému přílivu na světě, u nichž se řady bohatých v roce 2015 rozrostly o 4 000, respektive o 3 000 osob. Milionáři mají také často namířeno do Perthu, Brisbane a Noosa, stejně jako na Gold Coast a Sunshine Coast.

Austrálie profituje ze své bezpečnostní situace, silných vzdělávacích a zdravotnických systémů, málo početné populace a příjemného klimatu, řekl Amoils. S očekávaným hospodářským růstem v průměru o 2,6 procenta ročně v letech 2016 – 2020 podle Economist Intelligence Unit, je jeho silná ekonomika dalším lákadlem.

Ceny rezidenčních nemovitostí v Sydney podle realitní kanceláře Knight Frank vzrostly o 14,8 procenta v roce 2015, zatímco ty v Melbourne se zvedly o 11,9 procenta. Jde tak o jedny z nejvyšších zhodnocení na předních světových nemovitostních trzích. Naproti tomu ceny hlavních sídel v Paříži poklesly v průběhu roku v průměru o 2,1 procenta.

Newsletter