Německý Ifo index ukázal větší zlepšení, než dosahoval konsensus trhu. Euro z dat nikterak výrazně neprofituje, obchoduje se nadále nad 1,1930 EURUSD. Měny regionu mírně sílí. Koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny kolem 25,36 za euro.

Migranti milionáři? Proč prchají z Evropy?

Nejen lidé ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a dalších zemí migrují na jiný kontinent za lepším životem ať už z důvodu zuřící války v jejich zemi, nebo čistě z důvodů ekonomických. Za ekonomické migranty ale můžeme považovat i nejbohatší třídu společnosti našeho kontinentu.

Milionáři opouštějí Evropu právě kvůli rostoucímu přílivu přistěhovalců z Blízkého východu, náboženskému napětí a obavám ze stagnující ekonomiky, tvrdí vedoucí výzkumu na New World Wealth Andrew Amoils, jenž předpokládá, že milionáři opouštějí Francii, Belgii a Německo v poměrně hojném počtu. Na druhou stranu se stávají čím dál atraktivnější země jako Austrálie nebo překvapivě Izrael.

Podle zprávy New World Wealth mezi třemi ze čtyř měst, u kterých proběhl největší exodus milionářů v roce 2015, byla tři evropská – Paříž, Řím a Athény. Francouzskou metropoli postihl vůbec největší čistý odliv, přičemž ztratila šest procent své milionářské populace, čili asi 7 000 lidí.

Migrace milionářů může poskytovat vodítko nastupujících trendů. Jak jsou bohatí typicky více geograficky mobilní než zbytek populace, emigrace milionářů dopadne negativně na daňové příjmy vládního sektoru a může být rovněž spojena se ztrátou pracovních míst a s ovlivněním peněžních toků, které mohou zase nežádoucím způsobem dopadnout na ceny nemovitostí a finanční trhy.

Města s největším úbytkem milionářské populace:
Paříž -7 000
Řím -5 000
Chicago -3 000
Athény -2 000

„Francie je silně ovlivněna rostoucím náboženským napětím mezi křesťany a muslimy, a to zejména v městských oblastech,“ řekl Amoils. „Očekáváme, že migrace milionářů z Francie bude v příštích deseti letech zrychlovat, protože toto napětí bude nadále eskalovat.“ Pařížská muslimská populace byla v poslední době více sledována v souvislosti s teroristickými útoky v lednu a listopadu 2015 a útokem v nedalekém belgickém Bruselu letos v březnu.

Francie a Německo mají nejpočetnější islámskou populaci mezi zeměmi Evropské unie. Jedná se asi o 4,7 milionu muslimů žijících v každé z těchto dvou zemí. Většina francouzských muslimů žije v Paříži. V součtu ale muslimové tvoří asi 7,5 procenta z celkové francouzské populace.

Francie je také domovem největší židovské populace v Evropě čítající asi 310 tisíc lidí, z nichž většina bydlí v Paříži. Obavy z antisemitismu se ve městě zhoršily od obležení košer hypermarketu, ve kterém byli čtyři židovští rukojmí zabiti při jednom z teroristických úroků v lednu 2015. Hlavní podezřelý z útoku Amedy Coulibaly prohlašoval věrnost tzv. Islámskému státu.

Kolem 80 procent milionářů, kteří se přestěhovali z Evropy, šli právě do Izraele, řekl Amoils CNBC, jenž přisuzuje jejich přemístění rostoucímu antisemitismu.

Tel Aviv, jenž je finančním centrem a druhým nejlidnatějším městem Izraele, se těší v průběhu roku čistému přírůstku milionářů v počtu 2 000, což je nejvíce ze všech měst na světě mimo Austrálii. Izraelská města, jako jsou Herzlija, Jeruzalém a Netanya také zažily nárůst milionářské populace.

Města s největším nárůstem milionářské populace:
Sydney +4 000
Melbourne +3 000
Tel Aviv +2 000
Dubai +2 000
San Francisco +2 000
Vancouver +2 000

Sydney a Melbourne se těšily největšímu čistému přílivu na světě, u nichž se řady bohatých v roce 2015 rozrostly o 4 000, respektive o 3 000 osob. Milionáři mají také často namířeno do Perthu, Brisbane a Noosa, stejně jako na Gold Coast a Sunshine Coast.

Austrálie profituje ze své bezpečnostní situace, silných vzdělávacích a zdravotnických systémů, málo početné populace a příjemného klimatu, řekl Amoils. S očekávaným hospodářským růstem v průměru o 2,6 procenta ročně v letech 2016 – 2020 podle Economist Intelligence Unit, je jeho silná ekonomika dalším lákadlem.

Ceny rezidenčních nemovitostí v Sydney podle realitní kanceláře Knight Frank vzrostly o 14,8 procenta v roce 2015, zatímco ty v Melbourne se zvedly o 11,9 procenta. Jde tak o jedny z nejvyšších zhodnocení na předních světových nemovitostních trzích. Naproti tomu ceny hlavních sídel v Paříži poklesly v průběhu roku v průměru o 2,1 procenta.

Newsletter