Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Milujte se a množte se!

I tak by se dal nazvat apel, který přišel od šéfa německého ekonomického institutu Ifo Hanse Wernera Sinna. Německá vláda by dle jeho názoru měla finančně podpořit porodnost v zemi a tím tak vyřešit dlouhodobý problém stárnutí populace.

 „Vysoká úroveň imigrace není řešením tikající demografické bomby. Vláda by se měla zaměřit na takovou politiku, která by z rodičovství udělala finančně zajímavou záležitost“, přepisuje server CNBC Sinnova slova. „Mnoho důchodců a málo mladých lidí, to je kombinace, která vede k předvídatelnému a téměř neřešitelnému generačnímu konfliktu. Jiná alternativa než finanční podpora prostě neexistuje“, vysvětluju Sinn. Dle jeho slov je tedy potřeba „posílit prevenci proti sílící gerontokracii a eliminovat tak blížící se demografickou krizi.“

Šéf Ifo: Euro přineslo Evropě ztracenou dekádu. Čelíme další

Podle dat OECD je Německo zemí s nejnižší porodností hned po Japonsku. Oficiální předpověď očekává snížení německé populace o 20% do roku 2060. Podpora rodičovství by zároveň měla pomoci financovat i penzijní systém, který Sinn přirovnává k „mnoha nekrytým směnkám“ představující bailout jižní Evropy během krize 2007-2008. Německá vláda by tak měla poskytnout všem párům i určitý penzijní přídavek za každé vychované dítě.

„Pokud bude báze, podle které se počítají důchody, zahrnovat i rodičovskou složku, rodiče budou mít další možnost profitovat z toho, že vychovali své děti. Díky této změně by pak počet dětí určitě stoupl“, řekl Sinn.

Problém stárnutí populace je v Německu velice ožehavým tématem. Německá vláda ho prozatím chce vyřešit tím, že posunula věk odchodu do důchodu na 67 let. To se však ukázalo jako velice kontroverzní rozhodnutí, které rozpoutalo mohutnou diskuzi. 

Boj indické vlády proti populačnímu boomu je značně rizikový

Newsletter