Moody’s: Čínský dluh rizikem, vláda ale zasáhne…

Vysoká míra zadlužení v Číně představuje riziko, bezprostřední globální finanční krize však podle Moody’s pravděpodobná není. Obavy z čínského dluhu v posledních měsících v kontextu širšího zpomalení druhé největší ekonomiky světa vzrostly. Vlivní investoři, například Kyle Bass a George Soros, také varovali před čínskou úvěrovou krizí. Bass navíc poukázal na přítomnost „tikající časované bomby“ v čínském bankovním systému. Tyto obavy rovněž odráží v posledních měsících menší nadšení v posouzení bonity Číny.

 

Moody‘s má na státní dluh Číny s negativním výhledem rating AA3 – čtvrtý nejvyšší rating. Výhled byl upraven a zveřejněn letos v březnu kvůli rostoucímu vládnímu dluhovému zatížení a „značným podmíněným závazkům,“ poznamenala Moody‘s v té době. Standard & Poors zkrátila čínský výhled ratingu v březnu na negativní. Přes jeho varování Moody’s odhaduje, že mají úřady otěže problému pevně v rukou a provedou nezbytné kroky k ustálení. „Nejen, že úřady vědí, jaká je situace, ale mají nástroje, záměr a ochotu zabývat se otázkou vysokého zadlužení,“ poznamenala CNBC Atsi Sheth z Moody’s.

„Růst Číny a její růstový výhled je stále poměrně robustní. Jedná se ekonomiku s nízkými příjmy, ´hrající tzv. catch-up model´… Hodně čínského dluhu je stále generováno ´doma´. Jsou zde domácí úspory, které takovéto vytváření dluhů umožnily, na rozdíl od zahraničních půjček… To dává určitou stabilitu a oporu,“ dodala Sheth. Domácí zadlužení dosahuje 200 procent hrubého domácího produktu. Rozsah čínského dluhu ve srovnání s jinými zeměmi na podobné úrovni je „velmi vysoký“, poznamenala Sheth. Podle Moody’s dosahuje čínský domácí dluh přesněji 196,8 procent HDP, což je zvýšení o 53,2 procentního bodu za pět let. Čínský zahraniční dluh je však na úrovni 15,6 procenta, což je agenturou Moody’s hodnoceno jako „low“.

 

Zadlužení v odvětvích, které ztrácejí zvýšení produktivity, ztrácejí růst výnosů nebo ziskovost bude také obtížné dluhy splácet, dodává Sheth. Ve zprávě vydané v úterý, Moody’s také poznamenává, že jsou „zvláště velké také závazky státních podniků (SOEs)“. Pasiva v čínském sektoru SOEs vzrostla v roce 2015 na zhruba 115 procent HDP. Pod 100 procenty byly v roce 2012, napsala agentura s odvoláním na ministerstvo financí. Nicméně, celková velikost závazků SOEs nadsazuje stupeň expozice pro tuto zemi, dodala Moody‘s. „Většina SOEs jsou finančně zdravá a nepředstavují riziko nutnosti přímé či nepřímé podpory vlády“ . Zatímco jeden ze způsobu zbavení se dluhu je nechat proběhnou default, čínská vláda pravděpodobně „nechce nechat stupňovat trend selhání,“ uzavřela  Sheth.

Hospodářský cyklus: Dozrává, nebo končí?

Newsletter