Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky pod nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna zpevnila pod 25,15 za euro.

Morgan Stanley předpovídá možnou recesi v Austrálii

Podle předpovědi Morgan Stanley bude v příštím roce čelit Austrálie ekonomickému poklesu, který může, pokud nebude potlačen stimulem ze strany vlády, vyústit v první recesi po více jak 23 letech. Daniel Blake z oddělení pro asijsko-pacifickou oblast ve svém ekonomickém výhledu pro rok 2015 uvedl odhad poklesu tempa růstu australského produktu na úroveň 1,9 %, nárůst nezaměstnanosti na 6,8 % a oslabení australského dolaru až na 76 centů za dolar americký.

Podle zprávy Morgan Stanley je hlavním viníkem zhoršení makroekonomické predikce série vnitřních a vnějších šoků. Mezi ně patří jednak nadměrný nárůst zásob průmyslových kovů, především železné rudy, který stlačil exportní ceny až na pětiletá minima, a dále pak předpokládaná změna ekonomické struktury Čínské republiky. Ta podle očekávání zvýší podporu domácího spotřebního sektoru na úkor zahraničních investic.

Vzkaz z Austrálie: Propad cen železné rudy bude pokračovat

Velkým „strašákem“ je i australská míra nezaměstnanosti. Při včerejší revizi dat pracovního trhu vyšlo najevo, že v září byl celkový počet zaměstnaných lidí nižší o 24.400 osob a že celková míra nezaměstnanosti je 6,2 %, oproti původním 6,1 %.

Vzhledem k takto negativnímu výhledu bude podle Morgan Stanley nutný zásah ze strany obou autorit australské hospodářské politiky.

Australská centrální banka (RAB) udržuje již 15 měsíců základní úrokovou sazbu na rekordních minimech ve snaze podpořit investice, a to především v realitním sektoru. Z pohledu Morgan Stanley přinesl tento stimul své „ovoce“ mnohem dříve. Obnova tohoto odvětví přišla velice rychle a tak lze očekávat, že objem investic za rok 2014 vznikl na úkor příštího roku. Proto Morgan Stanley očekává s 45% pravděpodobností další snížení sazeb již během roku 2015 i přes to, že podle vedení RAB se tato změna plánuje až na první čtvrtletí 2016.

Z hlediska fiskální politiky jsou plánovány investice především do oblasti infrastruktury. Vzhledem k tomu, že minulý fiskální rok skončil v přebytku na úrovni 48,5 mld. australských dolarů, dá se předpokládat, že plánovaná investice nebude finančně nijak zvlášť omezena. I přesto Morgan Stanley předpovídá, že ani tak nebude schopna vyplnit mezeru poklesu produktu příštího roku, který současně „zaměstná“ rozpočet i z hlediska působení vestavěných stabilizátorů.

Austrálie zrušením uhlíkové daně pomohla těžařům i energetice. Poučení, zní od Peabody

Celkově je perspektiva australské ekonomiky podle Morgan Stanley negativní. K tomu, aby se Austrálie nedostala do výraznější ekonomickém kontrakce, bude potřeba přehodnotit dosavadní hospodářské plány v oblasti fiskální i měnové politiky, s přihlédnutím na největší problém, který banka spatřuje v doposud podceňovaném nárůstu míry nezaměstnanosti.

Newsletter