Můžeme od americké inflace čekat dobré zprávy?

Zdroj: Depositphotos

Již tradičně bude dnes XTB vysílat živý komentář ke zveřejnění americké inflace za minulý měsíc. V poslední době jsme pozorovali zpomalování indexu CPI z předešlých maxim, a to především díky klesajícím cenám energie a pohonných hmot.

Není ale stále jasné, zda tento trend bude pokračovat i nadále. Odhad agentury Bloomberg předpokládá meziroční růst inflace za prosinec o 6,5 %. To by znamenalo pokračující pokles z 7,1 % z předminulého měsíce. Na měsíční bázi bychom se však mohli dočkat dokonce deflace. Očekává se totiž pokles o 0,1 %. Pokles inflace by byl příznivou zprávou pro finanční trhy. Pomohla by akciím a dalším rizikovým aktivům k dosažení vyšších úrovní. Mohla by však zároveň oslabit americký dolar. Naopak nižší pokles inflace, nebo dokonce její růst, by mohl způsobit výrazný nárůst rizikové averze.

Úroveň inflace v USA je stěžejní pro členy FOMC, kteří rozhodují o nastavení měnové politiky. Další zasedání americké centrální banky je na programu na přelomu ledna a února. Stěžejní otázkou je, zda se bankéři rozhodnou sazby zvýšit o 50, nebo jen 25 bazických bodů. Čtvrteční statistiky inflace by jim v rozhodování měly výrazně pomoci. V případě výsledku, který by se výrazně odchyloval od konsenzu, očekáváme výraznou odezvu na trzích. V minulých měsících nebyly výjimkou ani několikaprocentní reakce na nová data na akciových indexech i dalších instrumentech, a to nejen v USA. Zvláště zajímavé bude sledovat, zda si evropské indexy nadále udrží nadprůměrné zhodnocení z poslední doby.

Pokud tedy chcete být v obraze a mít ty nejaktuálnější informace, připojte se na stream s analytiky Jiřím Tylečkem a Štěpánem Hájkem a account managerem Martinem Jakubcem dnes ve 14:15 na Youtube kanálu XTB. Odkaz ZDE.

Zdroj: XTB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter