Naděje nejen pro automobilky. Intel chce využít polovodičové pohromy

Zdroj: Depositphotos

Současný nedostatek polovodičů na trhu má negativní dopad na globální ekonomiku. Situace vypadá zvláště špatně v automobilovém sektoru. Automobilky musí kvůli nedostatku čipů omezovat produkci. Intel však vidí v současné situaci příležitost a ohlásil nové masivní investice zaměřené na zlepšení své pozice na trhu s polovodiči. Pojďme se na plány Intelu podívat podrobněji.

Investice do nových továren

Intel je hlavním hráčem na trhu s polovodiči už dlouhou dobu. Společnost však začala zvláště v Asii ztrácet svoje pozice kvůli pomalým inovacím. I proto v úterý oznámila, že investuje $20 miliard do nových továren na výrobu polovodičů v blízkosti už existujících provozů v Arizoně. Intel tak nenásleduje některé své konkurenty a výrobce hardwaru, kteří outsorcovali výrobu čipů třetím stranám. Plán na založení dvou nových továren ukazuje, že tato americká společnost chce nadále upevnit svoji pozici a udávat směr celého trhu.

Změna strategie

Intel vyrábí čipy pro své procesory a na tom se nic nemění. Společnost nicméně oznámila zásadní změny ve svém businessu. Začne totiž nabízet možnost slévání čipů jiným společnostem. Jedná se o běžnou praxi producentů čipů jako TSMC nebo Samsung Electronics, kteří vyrábějí čipy některým americkým technologickým společnostem jako Apple, Nvidia nebo AMD. Intel nabízel možnost slévání již v minulosti, ale CEO společnosti přiznal, že tento business byl pouze okrajovou záležitostí. Nyní by se firma měla na tento typ businessu mnohem více zaměřit – zákazníkům chce nabídnout přístup ke svým nejlepším produktům. Intel bude navíc outsorcovat část své technologicky méně vyspělé produkce třetím stranám. Zvláště rozhodnutí o slévání čipů třetím stranám bylo na trhu přijato kladně.

Pozitivní politické prostředí

Politické prostředí nyní podobným projektům přeje. Politici si přejí, aby se strategická produkce vrátila zpět do Spojených států, zejména vinou zvýšeného napětí s Čínou a narušení dodavatelských řetězců. Intel doufá, že se mu podaří vyjednat s vládou USA pobídky na stavbu továren, aby konečná částka byla nižší než avizovaných $20 miliard. Dle společnosti by mohly být investice do dalších továren v Evropě a USA ohlášeny v příštím roce.

Je však také důležité zmínit, že Intel není jedinou společností, která by chtěla zvýšit výrobu čipů v USA. Společnost MSMC již oznámila $12 mld. investici do nové továrny v Arizoně. Samsung plánuje rozšíření svého projektu v částce $17 mld. v Texasu. Obě společnosti také očekávají vládní pobídky.

Technická analýza

Intel (INTC.US) se v poslední době obchodoval v krátkodobém rostoucím kanálu. Akcie začala včerejší obchodování se ziskem okolo 5 % díky zprávám o nové investici v Arizoně. Nicméně následně korigovala a veškeré zisky vymazala. Obchodování zakončila mírně nad úrovní $61,75. Tam se nachází support definovaný spodní limitou tržní geometrie a 23,6 % retracementem posledního růstového impulsu. Průraz pod tuto překážku by mohl naznačit další oslabení v krátkodobém horizontu a riziko průrazu pod spodní limitu rostoucího kanálu. Pokud by skutečně tento scénář nastal, tak klíčový krátkodobý support by se nacházel na úrovni 38,2 % retracementu ($58,10).

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

Zajímáte se o investice a trading? Pak byste si neměli nechat ujít Online trading konferenci, kterou pořádá broker XTB a Roklen24 je jejím mediálním partnerem. Na jednom místě zde vystoupí 9 elitních traderů, kteří se zaměří na ta nejzásadnější témata v oblasti obchodování a investování. Konference začíná živě již v sobotu 27. 3. A přihlásit se na ni můžete ještě stále zdarma na této webové stránce.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter