Evropské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě testuje 1,0850 za euro. Koruna oslabila nad 25,30 za euro.

Nafta poprvé pod 30 Kč. Čeká nás další zlevnění?

Zdroj: Depositphotos

Vývoj na trhu pohonných hmot byl v uplynulém týdnu opět příznivý. Výraznější byl pokles cen opět u nafty, když její průměrná cena spadla již na 32,74 Kč. Za posledních 7 dnů tak litr zlevnil o 71 haléřů. Na některých čerpacích stanicích je pak nafta dokonce již pod úrovní 30 Kč za litr. To ukazuje na téměř neuvěřitelný vývoj ve srovnání s minulým březnem, kdy průměrná cena za litr nafty atakovala 50 Kč.

V uplynulém týdnu zlevnil i benzín. Litr v průměru stojí 37,35 Kč, což je o 22 haléřů méně než před 7 dny. Cenové nůžky mezi naftou a benzínem se tak dále rozevírají a v následujících dnech by rozdíl cen mohl překročit 5 Kč. Pozitivní je pro vývoj cen pohonných hmot zejména situace na burze v Rotterdamu, kde dochází k dalšímu zlevňování. Cena nafty tam dokonce poklesla pod důležitou úroveň 700 USD za tunu.

Aktuální situace vybízí k obchodování ropy, u nás to lze bez poplatků. Více se dozvíte ZDE.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Malý oddech si naopak v druhé půlce dubna vzala koruna, která oslabila oproti EUR i USD. Za tím stojí zejména opětovné obavy o bankovní systém v USA a případnou recesi. Její pravděpodobnost může zvýšit každé utažení měnové politiky v USA i Evropě. Fed již sazby zvýšil, to samé udělá tento týden i ECB. Právě tyto obavy ale také tlačí níže cenu ropy. Od začátku dubna barel ropy WTI i Brent pokles o přibližně 10 dolarů i přes snížení těžby ze strany kartelu OPEC. I díky tomu by tak zlevňování pohonných hmot mohlo pokračovat i v následujících dnech. Opět by měla výrazněji zlevňovat cena nafty. Během léta pak očekáváme opětovné zavedení spotřební daně u nafty v plné výši, které by v průměru zdražilo litr nafty o 1,80 Kč.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters, TradingView 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter