Nakupujeme! Walt Disney je znovu ve slevě

Zdroj: Depositphotos

Po měsíci přichází nový díl Akciového portfolia Tomáš Vranky. V aktuální epizodě jsem se zaměřil na americký státní dluh, Apple nebo třeba i kryptoměny. Nicméně nejvíc mě zaujala společnost Disney. 

Situace ve světě je v posledních týdnech velmi zajímavá. Prakticky  nevíme, jak se budou úrokové sazby v USA dále vyvíjet. Poměrně dlouho trhy strašily průtahy demokratů a republikánů při vyjednávání o dluhovém stropu USA, ale nakonec k dohodě došlo. Zajímavý vývoj se odehrál i na kryptotrhu, kde se do sebe pustily americká Komise pro cenné papíry (SEC) a kryptoburzy Binance a Coinbase. Regulátorovi se nelíbí, co burzy nabízejí, a burzám se zase nelíbí, jak s nimi regulátor jedná.

Nejzajímavější událost pro společnosti z portfolia nastala v případě společnosti Apple. Ta totiž uspořádala  5. června konferenci, na které ukázala několik softwarových a hardwarových novinek, ale také představila dlouho očekávanou novinku v podobě headsetu pro virtuální a rozšířenou realitu. Ta přinese do ekosystému Applu mnoho zajímavých funkcí, ale zda bude produkt komerčně úspěšný, se teprve uvidí. Prodejní cena v USA bude 3500 USD bez daně, takže téměř jistě nepůjde o produkt pro každého. Od Applu se přesuňme k firmě Meta, která byla v EU pokutována rekordní částkou 1,2 miliardy eur za odesílání uživatelských dat do USA

Tentokrát do vzorového portfolia přibyly akcie společnosti Walt Disney. Společnost má za sebou několik dost divokých let. Po nástupu pandemie byly zábavní parky uzavřeny, což srazilo akcie dolů. Společnost se však dobře rozjela se streamovací platformou Disney+ a akcie postupem času atakovaly nová maxima. Od té doby však v důsledku řady problémů opět  klesly zhruba o 50 %. Problémy se společnost rozhodla řešit i tím, že povolala zpět svého velmi úspěšného předchozího generálního ředitele Boba Igera, který nahradil Boba Chapeka.

Současná situace se zlepšuje. Zábavní parky, lodě a hotely společnosti Disney velmi slušně vydělávají a její základna předplatitelů streamingu dlouhodobě roste. V posledních dvou čtvrtletích však firma zaznamenala jejich mírný pokles, protože přestala streamovat oblíbenou domácí kriketovou ligu v Indii, a mnoho lidí tak o tuto službu již nestálo. Indičtí předplatitelé však platí mnohem méně než ostatní, takže z finančního hlediska to není velký problém. Problémem však může být transformace televizního byznysu v USA. Klasická televize, ze které Disney má velkou část svých zisků, pomalu vymírá a nahrazuje ji streamování. Ten je však pro společnosti mnohem méně ziskový a je velkou otázkou, kolik budou streamovací společnosti na tomto modelu dlouhodobě vydělávat.

Podrobnější informace k výše uvedeným tématům naleznete ve videu. Stačí se zdarma přihlásit na tomto webu a odkaz na YouTube vám přijde na e-mail.

Zdroj: XTB, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter