Nastal čas kryptoměn?

Zdroj: Depositphotos

V posledních měsících jsme viděli cenový comeback napříč trhy, kdy řada akcií zaznamenala mnoha procentní růst. Ani tyto velké pohyby se ale nemohou rovnat ziskům ze sektoru kryptoměn. Bitcoin i Ethereum, dvě největší kryptoměny současnosti, zaznamenaly za poslední měsíce prakticky dvojnásobný nárůst ceny. Může tento růst pokračovat, nebo náš čeká korekce?

Vývoj posledních měsíců i vývoj v blízké budoucnosti jsou v první řadě ovlivněny děním na hlavních finančních trzích. Díky tomu ve většině případů vidíme růst na akciových indexech i kryptoměnách společně. Velká korelace je pak především mezi kryptoměnami a růstovými akciemi typu Tesla, které jsou celkově také považovány za riziková aktiva. Za původní katalyzátor současného růstu můžeme bezpochyby označit celkově se zlepšující sentiment finančních trhů s tím, že vyšší volatilita v kryptoměnovém sektoru zapříčinila násobně vyšší růst cen než na tradičních aktivech.

Nicméně, mnoho faktorů ovlivnilo i kryptoměnový svět specificky. Bitcoinu pomohla nedávná bankovní krize, která ukázala vrtkavost tradičního bankovního systému. Ethereum prošlo před několika dny zásadním vylepšením své sítě, díky čemuž se pro investory stalo ještě zajímavějším. Podobné explozivní pohyby jsme mohli vidět i na většině dalších předních kryptoměnových projektech. V kryptu stále platí, že Bitcoin rozhoduje o směru celého tohoto sektoru. Nutno podotknout, že při klasickém býčím trhu jej tyto menší kryptoměny často mnohonásobně překonávají, a to díky své menší kapitalizaci a vyšší volatilitě. Takové explozivní pohyby jsme až na několik výjimek zatím neměli. Mnoho investorů tak s napětím očekává, zda teď po růstu hlavních kryptoměn přijde i pravá „altcoinová sezóna“, kdy porostou především menší projekty. Pokud bude pozitivní sentiment pokračovat, je to velmi pravděpodobné.

Optimismus se ale může z trhů velmi rychle vytratit. Z makroekonomické sféry se stále ozývají hlasy očekávající příchod recese v tomto roce. Poslední dobou jsou stále více zmiňovány například problémy realitního sektoru, především nadbytku kancelářských prostor, které po pandemii nejsou (díky práci domova) tolik potřebné. Stále také trvá nejistota v bankovním sektoru i otázka výšky úrokových sazeb. V rámci kryptoměnového světa zde také stále máme hrozbu nepřiměřené regulace, a to především v USA.

Na otázku, zda jsou kryptoměny zpět, tak není v danou chvíli jednoduchá odpověď. Podobně jako se zbytkem finančních instrumentů je blízká budoucnost nejistá. Může se jednat o skvělou příležitost ke koupi, ale pokud recese opravdu přijde, sektor ještě pravděpodobně zažije velké výkyvy i směrem dolů. V rámci širšího horizontu ale vidíme v kryptoměnovém světě pokračující vývoj, a s rostoucí adopcí je stále složitější obhajovat negativní názory, že všechny kryptoměny půjdou na nulu. Jako vždy budou vítězové a poražení, ale celkově krypto začíná být sektorem, se kterým by i tradiční investoři měli začít počítat.

Pokud chcete začít kryptoměny obchodovat, XTB má v nabídce více než 50 titulů ve formě CFD, díky čemuž obchodnk může vydělat na rostoucí i na klesající ceně instrumentu. Více informací naleznete zde.

Zdroj: XTB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter