Nejlepší okamžik na tankování? Připlatíme si v létě za benzín i naftu?

Zdroj: Depositphotos

Pohonné hmoty, zdá se, dosáhly svého dna. Směrem k létu nás může čekat růst cen benzínu i nafty. Posledních 7 dnů však bylo stále přívětivých. Průměrná cena benzínu spadla o 19 haléřů na 37,74 Kč za litr. U nafty cena spadla o 12 haléřů na 35,91 Kč za litr. Nafta se dokonce poprvé od minulého srpna podívala pod 36 Kč za litr.

Za poklesem cen stojí doznívání efektů z května, kdy výrazně padaly ceny ropy Brent a také ceny pohonných hmot na burze v Rotterdamu. V posledních dnech se však zdá, že pohonné hmoty nalezly své dno a do konce měsíce patrně opět zdraží. Benzín by se měl podívat opět přes hranici 38 Kč a nafta přes 36 Kč. Trend růstu cen navíc může být dlouhodobější, pohonné hmoty tak mohou přes léto dále zdražovat možná i o celé koruny.

Od začátku měsíce totiž výrazně roste cena ropy – Brent zdražil ze 77 na 85 dolarů za barel. Za zdražením stojí odhady banky Goldman Sachs, která předpokládá, že poptávka po pohonných hmotách bude v létě tak silná, že vytvoří nedostatek ropy na trhu. Od začátku měsíce pak také rostou ceny pohonných hmot na burze. Dalším negativním faktorem je česká koruna, která začíná opět oslabovat. Na začátku června byl kurz EUR/CZK kolem 24,60, nyní se vyšplhal až na 24,90. Koruna může navíc dále oslabovat po zasedání ČNB. Během léta navíc mohou čerpací stanice zvyšovat své marže, jelikož se jedná o hlavní motoristickou sezónu. Nejlepší okamžik na výhodné naplnění nádrže tak může být nyní. 

Úlevu cenám pohonných hmot však může přes léto poskytnout trh s ropou. Její cena v posledních dnech roste i díky spekulantům, kteří během května hojně sázeli na pokles cen ropy. Nyní dochází k tzv. “short cover”, kdy spekulanti uzavírají své pozice nákupem ropy. Současná rally na cenách ropy tak nemusí mít delšího trvání.

Situace v Číně je navíc nevyzpytatelná. Z Číny stále putují smíšená ekonomická data. Data ke spotřebě ropy jsou zatím také smíšená. Během prvního kvartálu rostla v meziročním srovnání spotřeba ropy v Číně o 800 tisíc barelů denně. Během posledních měsíců to však nebylo ani 100 tisíc denně. V Číně navíc doplňují své strategické ropné rezervy, domácí poptávka po ropě tak nemusí být tak silná, jak se původně očekávalo. Právě Čína se letos měla postarat o většinu růstu světové spotřeby.

Kartel OPEC letos očekával růst světové poptávky o 2,2 milionu barelů denně, zatím to však vypadá pouze na 1 milion denně. Blíží se navíc americké prezidentské volby a inflace je tématem číslo jedna. Na inflaci se z velké části podílejí právě pohonné hmoty a cílem obou kandidátů jsou tak co nejnižší ceny ropy. Od října by se navíc měly snižovat dobrovolné škrty v produkci zemí OPEC. Přes léto tak mohou být ceny pohonných hmot vyšší, delší výhled by ale měl být pozitivnější.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter