Christopher Waller z Fedu patřil dlouhodobě mezi zastánce více jestřábí měnové politiky. Byl to právě on, kdo trhu poskytl představu, jak by se měla vyvíjet inflace, aby Fed začal přemýšlet o snížení sazeb. Na zářijovém zasedání hlasoval pro tento krok, přičemž v pátek uvedl, že snížení sazeb o 50 bodů bylo tím správným opatřením.
FED’S WALLER: IN TERMS OF 25 BPS VS 50 BPS, MY SPEECH TWO WEEKS AGO SAID 25 BPS WAS A GOOD IDEA BUT OPEN TO 50. THE INFLATION DATA DURING THE BLACKOUT PUSHED ME TO A 50 BPS CUT.
— FinancialJuice (@financialjuice) September 20, 2024
S ohledem na jeho předchozí rétoriku mohlo jít pro mnohé o překvapení. Waller své rozhodnutí argumentoval tím, že americká ekonomika je silná, a Fed chce její sílu zachovat. To, co ho přemluvilo, aby hlasoval pro snížení o 50 bodů, nikoliv o 25, byla čísla o spotřebitelské a výrobní inflaci a jejich implikace pro Fedem sledovaný index výdajů na osobní spotřebu. Ten bude zveřejněn v pátek, a podle Wallera by měl doručit slabší čísla. To ostatně potvrzují i výhledy.
Co se týče dalšího postupu, Waller si dokáže představit snížení sazeb o 25 bodů na příštím zasedání, případně na příštích dvou. Prostor pro snižování úroků během příštích 6 až 12 měsíců je velký. Tempo úprav se však bude řídit příchozími daty. Pokud bude pokračovat nad očekávání rychlejší oslabování inflace doplněné o slabší trh práce, Fed může postupovat rychleji než po čtvrt procentním bodu. Stejně tak ale může zvolit úrokovou pauzu, bude-li tomu stav ekonomiky odpovídat.
Trh na Wallerova slova reagoval oslabením dolaru a poklesem výnosů. Netrvalo však dlouho a tyto pohyby se dočkaly částečné korekce. K té mohla přispět i Michelle Bowmanová z Fedu, která jako jediná hlasovala pro snížení sazeb o 25 bodů. V pátek k tomu uvedla, že snížení sazeb bylo správným krokem, preferovala však pomalejší postup. Rychlejší snížení úroků je pro ni předčasným vyhlášením vítězství nad inflací v době, kdy ještě nebylo dosaženo inflačního cíle. Vše se navíc odehrává v prostředí silné ekonomiky a trhu práce zůstávajícího blízko stavu plné zaměstnanosti, byť s většími nejistotami.
FED’S BOWMAN: I SEE RISK THAT THE FOMC’S LARGER POLICY ACTION COULD BE INTERPRETED AS A PREMATURE DECLARATION OF VICTORY ON INFLATION.
— FinancialJuice (@financialjuice) September 20, 2024
Směr dalšího vývoje amerických sazeb je jasný. Otázkou zůstává tempo úprav. Podle futures sazeb Fedu jde opět o velmi vyrovnanou situaci, kdy jsou pravděpodobnosti úprav o 25 a 50 bodů téměř vyrovnané. Futures sazby SOFR zaceňují snížení úroků ve zbytku roku o 75 bodů, z toho větší úprava o půl procentního bodů by měla být doručena v listopadu.
Do té doby se tržní výhled může ještě změnit. Promluví do toho data. Jako první již zmíněný index výdajů na osobní spotřebu, následně budeme sledovat především data z trhu práce. Nad očekávání slabší data u obou zůstanou rizikem slabšího dolaru a tlaku na nižší výnosy.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, CME, WSJ
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.