Dolar od rána oslabil zpět nad 1,0950 za euro. Koruna maže zisky z nočních hodin. Obchoduje se nyní kolem 24,35 za euro.

Nemoci srdce nás zabíjejí ve velkém. Startup KARDI AI to chce změnit

KARDI AI ZAKLADATELÉ - Stephen Burke (v popředí), Tomáš Skála, zdroj: © KARDI AI

Evropské zdravotnické rozpočty se dostanou kvůli stárnoucí populaci pod tlak. Vlády se budou muset připravit, že nemocnější společnost bude mnohem více spotřebovávat zdravotní péči. Zejména kardiovaskulární onemocnění si vynutí větší pozornost ministrů zdravotnictví. Stephen Burke, CEO a spoluzakladatel startupu KARDI AI, říká, že jejich míra v EU vzroste v následujícím čtvrtstoletí o 40 procent.

Neradostné vyhlídky ale poskytují příležitost pro health-tech startupy jako je právě KARDI AI. Jeho řešení, hrudní pás Polar H10 propojený s mobilní aplikací KARDI AI, by měl pacientům poskytnout levný a nenáročný způsob, jak si dlouhodobě zaznamenávat svůj srdeční rytmus. Právě důraz na nízkonákladovost a zapojení dnes již nezbytné umělé inteligence KARDI AI pomohly prorazit na českém trhu.

KARDI AI dokáže zachytit srdeční arytmii, o které pacient ani nemusí vědět. Díky tomu lze zabránit rozvoji dalšího závažného onemocnění, mozkové mrtvice. Toto onemocnění, které může způsobit nevratné poškození mozku, patří k dalším strašákům pro evropské zdravotnictví.

Český trh by samozřejmě KARDI AI neuživil a firma se proto chystá na evropskou expanzi. Jednotný regulační rámec EU jí poskytuje výhodu v tom, že si vstup na další trhy nevyžádá nadměrnou administrativní náročnost. Plánovaná budoucí expanze do světa přinese větší regulatorní požadavky (Burke o tom více mluví ve videorozhovoru).

Podívejte se na rozhovor se Stephenem Burkem (10:25, s českými titulky). Dozvíte se v něm, jakou zátěž představují nemoci srdce pro ekonomiku EU. Kolik mrtvicí dostanou Evropané ročně? I to se dozvíte ve videorozhovoru.

Společnost KARDI AI Technologies byla založena v roce 2022 s cílem přinést na trh řešení, které dá pacientům cenově dostupnou diagnostickou pomůcku pro péči o zdraví srdce. Ta by měla taky snížit četnost návštěv u lékaře. Nástroj využívá umělou inteligenci a poskytuje dlouhodobé průběžné monitorování EKG pacienta s detekcí arytmií během celého roku. Data pak má ošetřující lékař k dispozici. Měření probíhá prostřednictvím ergonomického hrudního pásu Polar H10. Pás odesílá data do mobilní aplikace KARDI AI přes Bluetooth. Služba doposud detekovala arytmii u více než 20 % uživatelů.

Start-up byl zařazen mezi 50 nejvýznamnějších globálních projektů v rámci asociace Health Tech World sdružující mezinárodní experty a inovátory oboru zdravotních technologií. Investoři prozatím do projektu vložili v prvním a probíhajícím druhém kole 8,5 milionů korun.

Stephen Burke je spoluzakladatelem a CEO medicínského start-upu KARDI AI. Na poli e-commerce a technologií se pohybuje již více než 20 let. Navrhoval a implementoval řešení pro střední a velké trhy v oblasti hotelnictví, herních značek a start-upů. V KARDI AI se věnuje především strategickému vedení, vztahům s potenciálními investory a klíčovými partnery a plánované zahraniční expanzi.

Stephen Burke se narodil a vyrůstal v severním Vermontu a vystudoval Tulane University v New Orleans v USA. Po mnohaletých zkušenostech z pracovních pobytů v Evropě i Asii zakotvil v moravské metropoli Olomouc.

Zdroj: Roklen, KARDI AI Technologies