Nizozemci: Nízké úroky ECB ničí pojišťovny

Dlouhé období rekordně nízkých úrokových sazeb v eurozóně ohrožuje solventnost pojišťoven, zejména těch, které nabízejí životní pojistky. Upozornila na to dnes nizozemská centrální banka (DNB). Pojišťovny podle ní budou muset snižovat náklady a omezovat dividendy, aby si zachovaly dostatečný kapitál.

DNB uvedla, že nízké sazby mají vliv i na banky a penzijní fondy, jejich dopad na životní pojišťovny ale „může v konečném důsledku ohrozit jejich finanční stabilitu, protože tyto pojišťovny mají omezené možnosti získávání peněz pomocí prodeje aktiv a jsou značně závislé na ostatních finančních institucích“.

Evropská centrální banka (ECB) snížila svou základní úrokovou sazbu loni v září na rekordní minimum 0,05 procenta. K tomu a dalším krokům v uvolňování měnové politiky ji přimělo oslabování západoevropské ekonomiky a riziko pádu eurozóny do deflace.

Podle DNB jsou nízké úrokové sazby problémem pro pojišťovny v celé Evropě, nizozemské instituce ale čelí dalším potížím. Banka poukázala na to, že důvěra domácí veřejnosti v tento sektor klesla poté, co se zjistilo, že zákazníci mnohým prodejcům produktů životního pojištění platili nadměrné poplatky.

„De Nederlandsche Bank očekává, že nizozemské finanční instituce si upraví své podnikatelské modely s ohledem na budoucnost, ať už jen v reakci na nízké úrokové sazby, a bude jejich pokrok v tomto směru monitorovat,“ sdělila banka podle agentury Reuters. DNB rovněž uvedla, že mezi zbylými nizozemskými pojišťovnami Delta Lloyd, NN Group a Aegon čeká další „konsolidaci“, tedy vzájemné spojování.

V únoru prodalo Nizozemsko znárodněnou pojišťovnu Vivat čínské investiční společnosti Anbang. Čínská firma se musela zavázat, že Vivat poskytne 770 milionů až jednu miliardu eur (až 27,3 miliardy Kč) na podporu její solventnosti.

Newsletter