Ve Spojených státech se dnes z důvodu státního svátku neobchoduje na všech trzích. Dolar míří k silnější hranici 1,0900 za euro Koruna v zisku pod 25,30 EURCZK

Noční můra centrálního bankéře

Klíčové body

  • Inflace klesne, otázkou bude, zda dostatečně, aby mohla ČNB snížit sazby.
  • Největším rizikem je zakořenění inflace
  • Koruna krátce zpevnila k hranici 23,60 za euro.
Tomáš Holub, zdroj: ČNB

Člen bankovní rady Tomáš Holub dlouhodobě volá po preventivním zvýšení úrokových sazeb. Ve včerejším rozhovoru pro server E15 se podělil i o svou noční můru. Nastala by, pokud by ČNB na začátku příštího roku zjistila, že s ohledem na zakořeněnost inflace nemůže přemýšlet o snížení sazeb, ale o nutnosti jejich ponechání na aktuálních 7 %. Extrémním případem by byla potřeba jejich zvýšení i přes nižší inflaci, která by se však stále nacházela významně nad cílem.

Podle Holuba se česká inflace nachází za svým vrcholem a postupně by měla klesat do konce prvního čtvrtletí možná pod 15 % a v létě pod 10 %. Další výrazný pokles by poté měl přijít začátkem příštího roku, kde centrální bankéř doufá v hodnoty pod 5 % meziročně. Čím blíže k 2% cíli, tím lépe. Holub jako relativně únosnou hranici vytyčil 3 % spadající do tolerančního pásma cíle.

Pokud by však tempo růstu cen bylo vyšší, ČNB by pravděpodobně nepřemýšlela o snížení sazeb, nýbrž o tom, jak dlouho je ponechat na 7 %. Nejhorší variantou by byla potřeba úroky zvýšit. Tehdy by vznikl komunikační problém směrem k veřejnosti. Centrální banka by totiž musela vysvětlit, proč téměř 18% inflaci řešila sazbami na 7 %, avšak při 5% růstu cen se rozhodla pro jejich navýšení.

Lednová inflace dosáhla meziročně 17,5 %, což bylo zhruba v souladu s prognózou ČNB. Jádrová inflace byla dokonce mírně nižší na 12,3 % meziročně oproti očekávaným 12,9 %. V obou případech jde ale o hodnoty vysoce nad cílem. Zimní prognóza centrální banky ukázala v základním scénáři potřebu dalšího navýšení úroků až nad 8 %. Bankovní rada se však většinově rozhodla pro alternativní scénář ponechání sazeb na 7 % po delší dobu. Tento scénář ve srovnání se základním pracuje se slabší korunou a mírně vyšší inflací v letošním roce. Inflace by se však měla na horizontu měnové politiky vrátit blízko k 2% cíli díky působení více restriktivních sazeb ve druhé polovině roku.

Největším rizikem je zakořenění vysoké inflace projevující se ve vyšších inflačních očekáváních. S ohledem na vyjádření ČNB však tato situace aktuálně nenastala, i proto se většina rady drží scénáře stabilních sazeb. Jak ale Tomáš Holub dlouhodobě upozorňuje, jakmile centrální banka zjistí, že se inflační očekávání odpoutala, bude již pozdě, a náklady „nápravy“ situace budou mnohem vyšší. Proto volá pro preventivním navýšení úroků.

Inflační očekávání u nefinančních podniků dosáhla ke konci loňského roku 10,1 % na ročním horizontu a 7 % na tříletém. Inflační očekávání finančního trhu, se kterými ČNB evidentně pracuje nejvíce, dosáhla v lednu 4,8 % na ročním horizontu a 2,6 % na tříletém. V únoru pak v rámci jednoho roku klesla na 3,8 %, na třech naopak vzrostla na 2,7 %. Reálná úroková sazba tak aktuálně dosahuje 3,2 %. Při srovnání s odhadem přirozené reálné sazby kolem 1 % vidíme, že úroky dosahují restriktivních úrovní. Otázkou je, zda (dostatečně) restriktivní zůstanou.

Kurz koruny je ve srovnání s prognózou, hlavním i alternativním scénářem, silnější. Delší období silnější koruny je pozitivním protiinflačním faktorem, který může doručit část potřebného zpřísnění namísto zvýšení sazeb. Samotný ale inflaci zpět na cíl nesníží. Klíčové pro domácí měnu je, že zůstává relativně rezistentní vůči přecenění výhledu sazeb v Evropě i v USA. Nadále předpokládáme, že k tomuto faktu přispívá i ČNB udržováním možnosti zásahu proti nadměrným výkyvům kurzu koruny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0593 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,82 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0491 do 1,0615 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,62 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,29 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,57 až 23,67 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,20 do 22,59 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter