Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Nová naděje pro letošní propadáky?

Ukažme si na ty největší propadáky letošního roku. V podstatě šlo především o aktiva rozvojových trhů a komodity. Měď, ropa, nikl, turecká lira, malajský ringit a další. To vše jsou instrumenty, které si prošly razantním výplachem ještě před tím, než se objevily první obavy z možného navýšení amerických úrokových sazeb.

V posledních dnech však došlo na zvrat. V případě některých propadáků přišel odraz, který by mohl signalizovat možnou změnu trendu.

Měny rozvojových trhů si v tuto chvíli procházejí nejdelší rally od roku 2014. Potvrzuje to vývoj měnového indexu MSCI Emerging Markets (viz graf č.1). I přesto, že nejde i nikterak výrazný odraz, vzhledem k předešlému průběhu jde o poměrně zajímavou změnu.

Obdobný scénář je patrný i u některých komodit. Ropa si v úterý prošla více jak 5% růstem, dnes už však opět padá (viz graf č.2). Futures, jehož podkladovým aktivem je měď, si taktéž procházejí poměrně intenzivním růstem (viz graf č.3).

Propad komodit a měn rozvojových trhů je v naprosté většině případů přisuzován právě očekávanému cyklu utahování americké úrokové politiky, které by mohlo zasáhnout především rozvojové ekonomiky. I přesto však nedávný odraz není jasným důkazem toho, že by investoři očekávali další pozdržení prvního kroku úrokové normalizace. Připravenost trhů naopak potvrzuje například úroveň výnos amerických státních dluhopisů, který se dostal na nejvyšší hodnoty od poloviny roku 2013.

Faktem ale je, že zmiňované rally jsou stále poměrně malé. Je tedy potřeba vytrvat, aby bylo jasné, zda si udrží směr a tempo, nebo se naopak ještě více propadnou, například vinou zvýšením hlavní sazby Federálního rezervního systému.

Newsletter