Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Nové důkazy síly české ekonomiky nepustí korunu od 27,00 k euru

Koruna napříč týdnem hájila mety v rozmezí 27,01 – 27,04 EURCZK a podrazit ji nedokázala ani slovní intervence v podobě blogu viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka o tom, že ČNB může udržovat uvolněnou měnovou politiku i déle, než naznačuje prognóza. Tlaky na posílení naopak přinesla dobrá data z maloobchodu za červenec, jenž meziročně vzrostl o 5,5 % či informace o růstu mezd ve druhém čtvrtletí roku, který silou vzestupu překvapil. Mzdy přitom patří k faktorům, které se zlepšují se zpožděním v rámci celkového uživení ekonomiky. Nyní je tak zřejmé, že z dobré kondice tuzemské ekonomiky už těží konečně i zaměstnanci a běžní občané, což bude podporou spotřeby. Zatímco trh očekával růst reálných mezd pouze ve výši dvou procent, a mnozí analytici čekali dokonce růst pod dvěma procenty, skutečnost je mnohem optimističtější – 2,7 procenta reálného růstu.

Růst mezd vyrazil dech. Konečně těží i řadoví občané

Česká ekonomika tedy vypouští jedno dobré číslo za druhým a ČNB má jistě plné ruce práce udržet ji nad svým kurzovým závazkem. Jaká je realita a kolik skutečně na intervencích utrácí, se dozvíme 8. 9., kdy bude zveřejněn objem devizových obchodů za červenec. Doposud byly objemy jen v intencích nepřímých odhadů, které za červenec a srpen sahají i nad 100 miliard korun. Pokud se na trh nevrátí špatná nálada a globální výprodeje, očekáváme stále obchodování poblíž kurzového závazku ČNB.

Ekonom: ČNB už na obranu kurzu koruny vydala 110 miliard korun

V příštím týdnu budou zveřejněna důležitá data o tuzemské inflaci. V tuzemské ekonomice se v srpnu v sílící míře projevovaly zásadní deflační tlaky, zejména pokles cen pohonných hmot. Průměrná cena litru nafty klesla o zhruba 1,50 Kč. Po červencové cenové stagnaci začal navíc zlevňovat i benzín, v průměru o zhruba korunu. Tento vývoj má na svědomí pokles cen ropy na světových trzích, daný z podstatné části ekonomickým zpomalením Číny, která kvůli němu dokonce v první polovině srpna překvapivě devalvovala svoji měnu. Očekáváme proto, že srpnová inflace bude nižší, než jakou předpokládá Česká národní banka ve své aktuální prognóze. Zatímco centrální bankéři odhadují srpnovou míru inflace na 0,7 procenta, aktuální situace ukazuje spíše na míru inflace 0,4 procenta. Tempo inflace se tedy opět vzdálí inflačnímu cíli České národní banky ve výši dvou procent. ČNB proto neopustí svůj intervenční režim, naopak bude častěji argumentovat v tom smyslu, že stoupá pravděpodobnost jeho opuštění nejdříve až v roce 2017. A to navzdory kritice režimu, která v posledních měsících – v souvislosti s vysoce příznivým vývojem české ekonomiky – opět zesílila.

Zveřejněna také bude míra nezaměstnanosti. Ta v srpnu podle našich odhadů klesla na 6,2 procenta. Efekt každoročního přílivu absolventů na pracovní trh je letos obzvláště silně tlumen citelným zlepšováním obecné situace na trhu práce. Toto zlepšování se promítá nejen do trendu klesající nezaměstnanosti, která je jedna z nejnižších v Evropě, ale také už do zrychlujícího se růstu reálných mezd. Ty letos vykázaly svůj nejrychlejší růst za druhé čtvrtletí od roku 2007, tedy od doby před propuknutím světové finanční krize. Míra nezaměstnanosti v podzimních měsících klesne na šest procent nebo i lehce pod tuto hranici, aby v zimních měsících z důvodu pravidelného sezónního vývoje stoupla. Za celý rok 2015 vykáže míra nezaměstnanosti hodnotu 6,4 procenta. Trvalejší pokles pod šest procent nastane v roce 2016, kdy lze zároveň očekávat ještě silnější tlak na růst mezd a související zesílenou asertivitu ve mzdovém vyjednávání jak na straně jednotlivých zaměstnanců, tak i odborů. Mzdová inflace tak v roce 2016 výrazně pomůže přiblížit celkovou míru inflace inflačnímu cíli České národní banky. 

Bolehlav pro Fed: Propad nových míst. Ale nižší nezaměstnanost

Na hlavním měnovém páru eurodolaru jsme od pondělí do středy byli svědky smíšeného obchodování, kdy se pod vlivem globální nálady a smíšených statistik euro s dolarem přetahovalo o pozice bez zřetelného směru na jednu či druhou stranu. Poté se již prosazovalo obchodování pod taktovkou blížícího se čtvrtečního zasedání ECB a tím pádem i rozdílných monetárních politik nejvýznamnějších centrálních bank obou břehů Atlantiku. A protože ECB stále uplatňuje expanzivní měnovou politiku, zatímco Fed je blízko prvnímu utažení měnových šroubů po letech, hraje celá situace ve prospěch dolaru a ten začal pomalu posilovat. Výsledek zasedání překvapením nebyl, následná tisková konference guvernéra Draghiho ano. Ta přinesla zhoršený výhled pro ekonomiku i inflaci a ubezpečení o schopnosti ECB zasáhnout výrazněji, což oslabilo euro vůči dolaru až na úroveň 1,1120, později i pod 1,1100 EURUSD. Pátek byl již pod taktovkou očekávání nejdůležitějších makrodat týdne a to počtu nově vytvořených pracovních míst v USA. Ta nedopadla úplně nejlépe. Skutečnost byla 173 tis. proti očekávaným 217 tis. Nicméně revize za minulý měsíc je +44 tis, tedy z 215 tis. na 245 tis. Dolar zareagoval posílením, které ale vzápětí vymazal.

ECB připouští návrat k deflaci, sráží euro

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny data zahraničního obchodu za červenec. Předpokládáme meziroční růst exportu o 10,2 %, importu o 7,4 %. Podobně v pondělí budou zveřejněny data průmyslu za červenec. Roklen předpokládá meziroční růst o 2,4 %. V pondělí ČSÚ zveřejní data stavebnictví za červenec.

V úterý zveřejní MPSV údaje o nezaměstnanosti za srpen. Předpokládáme míru nezaměstnanosti ve výši 6,3 %. Ve středu zveřejní ČSÚ údaje inflace za srpen, což bude i ČNB následně komentovat. Předpokládáme meziroční růst inflace o 0,4 % a meziměsíčně pokles o 0,2 %. Ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB.

Německo

V pondělí budou zveřejněny data průmyslové produkce za červenec, trh očekává meziroční růst o 1,7 %.

V úterý budou zveřejněny data obchodní bilance a běžného účtu za červenec.

V pátek bude zveřejněna přesná míra inflace za srpen.

Eurozóna

V pondělí budou zveřejněny data Sentix o náladě investorů v Eurozóně na měsíc září.

V úterý bude zveřejněn růst hrubého domácího produktu v eurozóně za druhý kvartál 2015, trh očekává meziroční růst ve výši 1,2%, meziměsíčně o 0,3 %. V úterý budou zveřejněny data nálady investorů na září.

Spojené státy americké

V pondělí budou americké trhy zavřené díky svátku práce.

Ve čtvrtek budou zveřejněna data cen importu a exportu. Podobně ve čtvrtek budou zveřejněna data nezaměstnanosti za srpen. Nakonec ve čtvrtek zveřejní statistický úřad změnu maloobchodních zásob za červenec, trh očekává meziměsíční růst o 0,3 %.

V pátek bude zveřejněn index výrobních cen za srpen, trh očekává meziměsíční pokles o 0,3 %. Také v pátek budou zveřejněna data spotřebitelského sentimentu na září, trh očekává hodnoty při 92 bodech. Podobně v pátek bude zveřejněn rozpočet národní pokladny.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter