Novinky z FinTech světa: Jaké inovace v oblasti plateb nás čekají?

Zdroj: Depositphotos

Co nového se odehrálo ve FinTech světě? Platby, platby a zase jenom platby. Od miliardové investice do platebního startupu přes panelovou diskuzi tuzemských odborníků na inovace v platbách až po evropském tažení FinTechu Zilch.

Jak se platební FinTech Checkout.com opět dostal mezi nejhodnotnější startupy

Na obří valuace jsme si již zvykli, a proto není žádným překvapením, že fintech Checkout.com nabírá v dalším investičním kole jednu miliardu dolarů. Díky ní vzrostla hodnota platebního startupu na 40 miliard dolarů. Evropě tedy nadále vévodí Klarna s valuací 45 miliard dolarů (tedy, co se FinTechu týče). Do Britského Checkout.com v čele s Guillaumem Pousazem investovaly společnosti jako Tiger Global nebo Franklin Templeton. Unikátnost řešení je především v implementaci do webového a mobilního prostředí a podpoře množství platebních metod, jako je Apple Pay, Google pay, PayPal, Alipay, Klarna, ale třeba i Giropay a další. Toto komplexní řešení využívají společnosti jako Sony, Swarovski, Pizza Hut nebo FinTech společnosti jako Curve, Wise, Coinbase a Crypto.com. Držíme tedy palce v expanzi do USA, kam míří získaná investice.

Zdroj: Checkout,com
Zdroj: Checkout,com

Inovace v oblasti plateb

Začátkem ledna vyšel záznam z panelové diskuze, která se zabývá inovacemi v oblasti plateb. Platby jsou velmi dynamickou oblastí, kde se za poslední dobu objevilo spoustu zajímavých inovací. Tyto inovace probírali přední čeští odborníci. Díky pořádání této panelové diskuze jsem měl možnost identifikovat hlavní trendy v této oblasti, kterými jsou PSD2, kryptoměny, inovativní platební metody a také odložené platby BNPL.

Diskuze se zúčastnili odborníci:

  • Matěj Turek – COO a spoluzakladatel Trisbee,
  • Adam Kolesa – CEO Mall Pay,
  • Dominik Stroukal – hlavní ekonom Platební instituce Roger,
  • Tomáš Fíla – CEO Finbricks,
  • Jan Šovar – advokát a partner v Advokátní kanceláři Finreg Partners.

Diskuzi moderoval Ondřej Mikulčík – FinTech Project manager v CTIT.

Na tažení po Evropě se vydal londýnský jednorožec Zilch

Britský FinTechový jednorožec Zilch přináší svoji digitální kartu se službou BNPL (odložených plateb) do celé Evropy. Jeho karta je už k dispozici ve Spojeném království a za rekordně krátkou dobu (méně než 15 měsíců) oslovila více než 1,7 milionu zákazníků. FinTech Zilch se stal jednorožcem za pouhých 14 měsíců, což je dosud nejrychlejší čas v Evropě. Samé superlativy řadí tuto společnost mezi nejrychleji rostoucí FinTech společnosti v Evropě. Jak to tento startup dokázal? Zilch těží ze své úzké spolupráce s Mastercard. 

Tento fintech je prvním skutečně over-the-top (OTT) produktem BNPL nezávislým na pokladním řešení a umožňuje svým zákazníkům nakupovat všude, kde je přijímána karta Mastercard. Platbu je možné rozložit na šest týdnů za nulový úrok a nulové poplatky.

 

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Finextra, Checkout, Zilch, Asociace CTIT

Newsletter