Novinky z FinTech světa: Kryptoporadenství i vznik první globální platformy pro soukromé investice na světě

Zdroj: Depositphotos

Co nového se odehrálo ve FinTech světě? Crowdfundigová platforma Seedrs, která měla zakázanou fůzi s Crowdcube, byla převzata investičním velikánem Republic z USA. Visa šlape do krypto poradenského businessu a brazilský FinTech Nubank vybral 2,6 miliardy dolarů na Wall Street.

Republic převezme Seedrs a vytvoří první globální platformu pro soukromé investice na světě

Britská společnost Seedrs, která se zabývá crowdfundingem akcií a jejíž fúzi s konkurenční Crowdcube dříve zablokovaly orgány pro hospodářskou soutěž, byla převzata platformou pro investování do začínajících podniků Republic. Transakce se dostala na 100 milionů dolarů.

Seedrs byl vůbec prvním regulovaným podnikem v oblasti kapitálového crowdfundingu na světě a během své historie protlačil prostřednictvím platformy investice v hodnotě 1,5 miliardy liber, přičemž dokonce působil jako maloobchodní investiční platforma pro digitální banku Revolut.

Republic je přední americká fintech společnost, která umožňuje lidem investovat do soukromého trhu s akciemi, dluhovými nástroji nebo kryptoměn. Takto spravuje spravuje téměř jednu miliardu dolarů. 

Visa spustila konzultační a poradenské služby v oblasti kryptoměn

Společnost VISA uvedla, že její poradenská praxe v oblasti kryptografie (převážně kryptoměn), která je součástí její poradenské a analytické divize, bude nabízet poradenství finančním institucím, maloobchodníkům a dalším firmám. Poradenství se bude týkat hlavně  zavádění kryptografických funkcí až po zkoumání neprodejných tokenů. Jako jednoho z klientů zmínila americkou banku UMB.

Tento krok představuje další pokus společnosti Visa o hlubší proniknutí do krypto odvětví. Podle Nikoly Plecase, vedoucího evropského kryptografického oddělení společnosti Visa, společnost od 1. října 2020 do 30. září 2021 zpracovala prostřednictvím svých karetních schémat spojených s kryptoměnami transakce v digitálních měnách v hodnotě 3,5 miliardy dolarů.

Visa doufá, že její poradenství v oblasti kryptoměn může pomoci dalšímu rozšíření povědomí o bitcoinu a dalších digitálních měn. Stejně jako konkurenční společnost Mastercard vidí i tento gigant v oblasti kreditních karet kryptoměny jako klíčovou příležitost k růstu.

Nubank získala v rámci primární nabídky akcií na newyorské burze 2,6 miliardy dolarů

Společnost Nubank, mezi jejíž investory patří Berkshire Hathaway, Tencent nebo Sequoia Capital, prodala 289 milionů akcií za 9 dolarů za kus, což je horní hranice nabízeného rozpětí, a její hodnota se tak pohybuje kolem 41,5 miliardy dolarů.

Firma již dříve snížila toto rozpětí, protože původně chtěla získat až 3,2 miliardy dolarů. IPO však stále činí z Nubank, která byla založena teprve před osmi lety, nejhodnotnější banku v Latinské Americe kótovanou na burze.

Nubank uvedla, že Výnosy z uvedení na burzu budou použity jako provozní kapitál, na provozní výdaje a na akvizice, protože se snaží růst mimo svůj hlavní brazilský trh.

 

Zdroj info: Bloomberg, Reuters, Republic, Seedrs, Visa, Nubank

Newsletter