Evropské i americké výnosy klesají. Dolar drží ztráty, ale posunul se pod 1,0900 za euro. Měnám regionu pomáhá slabý dolar. Koruna zpevnila pod 26,65 za euro.

Novinky z FinTech světa: Meta Pay, Fintech Hub v Česku a kolaps kryptoměnového trhu

Zdroj: Depositphotos

V dalším vydání novinek z FinTech světa se podíváme na změnu Facebook Pay na Meta Pay a směřování fintech oddělení Meta. Dále na to, jak pomůže vstup platformy Fintech Hub tuzemskému Fintechu. V neposlední řadě nesmí uniknout pád kryptoměny LUNA spojené se stablecoinem UST.

Z Facebook Pay bude Meta Pay

Podle příspěvku na blogu Stephana Kasriela, vedoucího fintech oddělení společnosti Meta, se Facebook Pay brzy přejmenuje na Meta Pay. Díky změně značky se společnost soustředí na vylepšení platebních zkušeností, které již poskytuje s Facebook Pay v regionech, kde zaznamenává dobré přijetí.

Meta také zkoumá, jak může dále zjednodušit platební zkušenosti napříč svými platformami, aby byl přístup k platbám a jejich zpracování v metaverzu jednodušší. Kasriel poznamenal, že Meta je ve „velmi rané fázi“ úvah o tom, jak by mohlo vypadat prostředí jednotné peněženky. Nastínil, že pokud jde o její rané úvahy, Meta se zabývá tím, jak prokázat, kdo jste, a přenést tuto identitu do různých zkušeností v metaverzu.

Fintech Hub v Česku

Nově se můžeme těšit na sofistikovanou podporu digitálních firem, které se zaměřují na finanční inovace v Česku. Fintech Hub k nám míří ze Slovenska, kde jsou jeho zakládajícími členy Mastercard, Vacuumlabs a Slovenská Fintech Asociace. V Česku tuto platformu a stávající členy podpoří Česká Fintechová asociace a Seed Starter České spořitelny. Cílem je nabídnout mladým fintech firmám nezávislé testovací prostředí, propojení s investory a právní poradenství, které pomůže akcelerovat jejich růst..

Fintech Hub by měl být hlavní platformou pro pomoc fintechovým startupům. Tento unikátní projekt přináší skupinu silných mentorů, také otvírá platformu firmám, které mohou nabízet řešení pro fintechy. Projekt podporuje rozvoj talentu v sektoru s vysokou přidanou hodnotou, kde Česko aspiruje o světovou špičku,“ doplňuje předseda představenstva České fintech asociace Miroslav Lukeš.

LUNA: Z 30 miliard dolarů na praktickou nulu 

Pozornost posledních dnů k sobě stáhla kryptoměna Luna, která patřila mezi 10 největších kryptoměn. Proč právě Luna? Této kryptoměně se podařilo odepsat více než 99 % své hodnoty. Sesterský token kontroverzního stablecoinu TerraUSD je nyní v podstatě bezcenný.

Podle údajů společnosti CoinGecko se Luna v pátek propadla na nula dolarů, což pro kryptoměnu, která měla v jednu chvíli hodnotu více než sto dolarů, znamená kolaps. Zánik kontroverzního stablecoinu Terra vedl ke i kolapsu na kryptotrhu, který během jediného dne vymazal hodnotu v řádu miliard dolarů.

TerraUSD neboli UST měl být navázán jedna ku jedné na americký dolar. UST však o své navázání přišel. Extrémní volatilita trhu podrobila UST zkoušce, ve které neuspěl. Další komplikace přidala skutečnost, že blockchain Terra, který je základem UST a luny, přestal dvakrát během méně než 24 hodin zpracovávat transakce.

Mezitím Binance, největší světová kryptoburza, v pátek dočasně vyřadila UST a Lunu z obchodování a není jediná burza. 

Dokáže LUNA vstát z popela jako bájný Phoenix, či nikoliv? Osobně bych si vsadil na druhou variantu.

 

Zdroj: TechCrunch, Česká fintechová asociace, CNBC,Reuters, CoinGecko

Newsletter