Koruna oslabuje jako jediná z regionu. Obchoduje se těsně pod 24,70 za euro. Dolar proti euru postupně smazává dnešní ztráty. Kurz testuje hranici 0,9600 EURUSD.

Novinky z FinTech světa: Rusko bez západních karet, nové tváře asociace a status jednorožce

Zdroj: Depositphotos

Co nového se odehrálo ve FinTech světě? Kvůli exitu západních karetních poskytovatelů musí Rusko přejít na svůj systém Mir za podpory čínské Union Pay. Česká FinTech asociace oznámila posily ve vedení, které mají za cíl udělat z FinTechu pilíř transformace české ekonomiky. Dále se také můžete těšit na studii App Radar, která ukazuje trend statusu FinTech unicorn – tedy v počtech stažení aplikace.

Česká FinTech asociace posiluje vedení, do čela nastupuje Miroslav Lukeš 

Miroslav Lukeš nastoupil jako předseda představenstva. Společně s ostatními členy vedení se chce zaměřit na rozvoj #FinTech v Česku, aby se finanční #technologie staly jedním z pilířů transformace české ekonomiky, rozvoje talentu a budoucí prosperity.

V České FinTech asociaci se chci s kolegy zaměřit na rozvoj finančních inovací, v nichž Česko patří ke světové špičce. Finanční inovace se tak mohou stát zdrojem rozvoje celé naší ekonomiky, podnikání a talentu, což pomůže zařadit Česko mezi nejvyspělejší země,“ nastínil svou vizi Miroslav Lukeš.

Visa a Mastercard se stahují z Ruska. Co to znamená pro Putinův režim?

Tento krok nemusí být pro Rusko v krátkém horizontu až tak zdrcující jako pro Rusy, kteří se aktuálně zdržují mimo Rusko. Putin se na tuto možnou “sankci” připravoval již od anexe Krymu v roce 2014, kdy Rusové začali pracovat na alternativních řešeních. Rusko má funkční platební systém Mir neboli Svět. Systém není plně soběstačný, proto Rusové spolupracují s čínským systémem UnionPay. Z krátkodobého hlediska může platební systém Mir fungovat v Rusku a v dalších zemích, které jej akceptují. Jde například o Bělorusko, Turecko, Kyrgyzstán a další.

V dlouhodobém horizontu ovšem musí využít hlavně čínské UnionPay, která je akceptována ve 180 zemích na světě. I když je počet zemí, které UnionPay akceptují velký, totéž nemůžeme říci o počtu akceptačních míst, která se zdaleka nevyrovnají systémům Visa či Mastercard. Platby Rusů mimo Rusko tedy zůstanou velkým problémem. To pro národ, který rád utrácí v evropských metropolích, představuje znatelný zásah. K dalším finančním firmám opouštějícím ruský trh patří Amex nebo PayPal. 

Chcete FinTech, který ponese označení unicorn? Kolik stažení musíte dosáhnout?

V průměru je to 1,5 milionu stažení vaší FinTech aplikace. Ovšem podle nové studie společnosti App Radar si nyní dokáže FinTech startup zajistit status jednorožce s menším počtem stažení než kdykoli předtím.

Studie App Radar analyzovala údaje o stažení aplikací z Google Play u 14 evropských FinTechů, které se v loňském roce staly jednorožci, a hodnotila, kolik stažení měly v době, kdy se staly „jednorožci“. Na jednom konci byl Blockchain.com, který při potvrzení dosažení statusu jednorožce napočítal přes 10 milionů stažení pro Android. A na druhém Marshmallow, který se stal jednorožcem s pouhými 19 tisíci staženími pro Android.

Výsledky dokazují dramatický posun na trhu startupů, který zaznamenal prudký nárůst ocenění. V minulosti nestačilo 1,5 milionu stažení k získání ocenění ve výši 1 miliardy dolarů.

 

Zdroj Info: Česká FinTech Asociace, BBC, PYMNTS.COM, Sifted, App Radar