Oficiálnímu kurzu rublu nelze věřit!

Zdroj: Depositphotos

Rubl na začátku války výrazně oslabil, což podpořilo i zavedení sady bolestivých sankcí proti finančnímu sektoru v Rusku. Nyní se kurz pohybuje proti dolaru na hodnotách, kterých bylo naposledy dosaženo před válkou. Ruské měně výrazně pomáhá obchod s energetickými komoditami, kde tržby v letošním roce dle odhadu agentury Bloomberg dosáhnou 321 miliard dolarů. To je o třetinu více než v roce 2021.

Tvrdé sankce se netýkají celého ruského bankovního sektoru, kde je tak vytvořen prostor pro „dýchání“. Ve prospěch posílení rublu hovoří ruský export, který převažuje v současné době nad sankcemi omezeným importem. Vedle toho zavedlo Rusko řadu kapitálových kontrol a omezení na nákup zahraničních měn, nadto nutí ruské firmy k jejich konverzi do rublu. To jeho kurz proti dolaru a dalším měnám „nafukuje“. Svou roli hrají i vysoké úrokové sazby, které tamní centrální banka zvýšila na 20 % na začátku války. Výše uvedené důvody by ale samy o sobě na stabilizaci kurzu rublu nestačily.

Výraznější propad rublu v současné době nevidíme především díky kombinaci západních sankcí a omezení obchodování ze strany Ruska. Trh proto nemůže plnou silou zatlačit na kurz tak, jako by tlačil na jiné měny a měnové páry. Je tedy otázkou, do jaké míry je oficiální kurz rublu ve skutečnosti dosažitelný. Umím si představit, že rubl bude v neoficiálních směnárnách v šedé ekonomice podstatně slabší.

 

Zdroj: Bloomberg, Reuters, TradingView

Text původně napsán jako komentář pro Hospodářské noviny.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter