Open banking: Co skrývá tato zkratka a jaké výhody dává uživateli?

Zdroj: Depositphotos

Společně nahlédneme na Open banking, který otevírá vaše bankovní data třetím stranám a přináší větší kontrolu a možnost volby přímo do rukou uživatele. Dále se podíváme na plány Klarny, jež hodlá zpřístupnit jedním API až 15 tisíc bank ve 24 zemích.

Co se skrývá pod buzzwordem open banking?

Open banking, volně přeloženo jako otevřené bankovnictví, je bankovní praxe, která poskytuje poskytovatelům finančních služeb třetích stran otevřený přístup k bankovním, transakčním a dalším finančním údajům spotřebitelů z bank a nebankovních finančních institucí prostřednictvím API (zkratka pro Application Programming Interface – označuje v informatice rozhraní pro programování aplikací). Otevřené bankovnictví umožní propojení účtů a údajů mezi institucemi pro použití spotřebiteli, finančními institucemi a poskytovateli služeb třetích stran. Otevřené bankovnictví se stává významným zdrojem inovací, které jsou připraveny změnit podobu bankovního sektoru.

Open banking v Evropě

Jen v letošním roce dosáhl počet uživatelů otevřeného bankovnictví ve Velké Británii 5 milionů. To je sice daleko za předpověďmi odborníků, kteří předpokládali, že se tato technologie dostane na takovou úroveň dříve, ale i tak se jedná o významný milník.

Proč je to důležité? Výkonný ředitel poskytovatele otevřeného bankovnictví Nordigen Rolands Mesters uvedl: „Otevřené bankovnictví přináší možnost, aby lidé měli větší kontrolu nad svými bankovními účty. Uzavřené bankovnictví znamená, že pokud máte bankovní účet, jste vydáni na milost a nemilost své bance, můžete dělat pouze věci, které vám banka povolila.“ S otevřeným bankovnictvím je váš bankovní účet najednou cennější. Svůj bankovní účet můžete využívat s aplikacemi třetích stran, které vám pomohou sledovat vaše finance, šetřit a utrácet chytřeji.

Doufejme, že se adaptace zvýší a počet uživatelů open bankingu naroste.

Klarna a open banking?

Společnost Klarna, která je gigantem v oblasti odložených plateb,nyní založila dílčí značku Kosma pro otevřené bankovnictví. 

Nový produkt slibuje, že poskytne finančním institucím, fintechům a obchodníkům konektivitu pro vytváření aplikací a služeb tím, že poskytne jednoduchý a bezpečný přístup k 15 000 bankám ve 24 zemích prostřednictvím jediného rozhraní API.

Společnost Klarna poprvé vstoupila do oblasti otevřeného bankovnictví, když v roce 2014 koupila společnost Sofort, která v Německu poskytuje přímé platby mezi bankami. Od té doby švédský gigant tuto službu rozvinul, rozšířil ji na dvě desítky trhů a začal využívat otevřené bankovnictví k pohonu dalších interních služeb.

 

Zdroje: Sifted, Finextra, pymnts.com

Newsletter