Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Osobní data za 1 dolar. Je to vaše chyba

Hackeři prodávají soukromé údaje za směšné částky. Na „dark webu“ je seženete už za 1 dolar. Co za tím stojí?

Hackeři odpovědní za krádeže dat z různých firem často poskytnou informace, které ukradli, právě na tomto „Dark webu“, aby si jej ostatní mohli koupit a využít je pro své vlastní zájmy. Takzvaný „dark web“ je silně šifrovaná část Internetu, v které je dohledání vlastníků či umístění souborů velmi složité. Je známý zejména díky prodeji ilegálních věcí, jako jsou například drogy. Zajímavé je, že hackeři, jdoucí po zpeněžitelných osobních údajích jako jsou jména, adresy a čísla sociálního pojištění musejí v současnosti prodávat levně. Důvodem je „převis nabídky způsobený zvýšenou frekvencí krádeží či narušení dat“, uvedla ve zprávě počítačová firma Trend Micro. „Skutečně se jedná o velký přebytek zpeněžitelných osobních údajů, které mají v současné době hackeři k dispozici. To stojí za výrazným poklesem cen. Ta spadla na 1 dolar z loňských 4,“ uvádí studie.

Kreditní karty, eBay účty

Osobní údaje jsou jen jednou z mnoha informací, které lze na této části webu koupit. Ve velkém jsou prodávány také údaje o kreditních kartách, ovšem rovněž za nižší ceny. Trend Micro uvádí, že není rozdíl v ceně mezi značkami karet, jako byl například před rokem. Tento fakt je taktéž důsledkem „převisu nabídky“.

Prodávají se dokonce i přihlašovací údaje do bank po celém světě. Jejich cena je ale zatím velmi vysoká. Pohybuje se mezi 200 – 500 dolary za účet. Samozřejmě čím větší je zůstatek účtu, tím vyšší je prodejní cena, dodává Trend Micro. Tím ale možnosti nákupu nekončí. K dispozici jsou také účty u amerických mobilních operátorů, od 14 dolarů za účet. PayPal a eBay účty seženete od 300 dolarů. Kšeftuje se i s Uber účty. Prodávali se kolo 1,15 dolaru za účet. Uber však poznamenal, že přijal opatření, které by krádežím mělo zabránit.

Je to vaše chyba

Zpráva společnosti Trend Micro přichází pro někoho možná s překvapivým závěrem. To, že se krádeže dat rozmohly, je hlavně chybou uživatelů. 41 procent krádeží dat vzniká ztrátou zařízení. Oproti tomu pouhá čtvrtina vznikla v důsledku hackerských útoků či vlivem škodlivého softwaru. „Společnosti dost často přehlíží důležitost citlivých informací uložených na noteboocích, flash discích či mobilních zařízeních zaměstnanců. Pokud někdo některé z těchto zařízení ztratí nebo jim jsou odcizeny a navíc jsou data na nich nechráněná, stávají se snadnou kořistí. Neznamená to však, že hackeři či malware nejsou vážným problémem. U ztráty zařízení nebo jeho krádeže však lze rizika zmírnit pomocí vzdáleného vymazání dat nebo pomocí využívání virtuálních úložišt,“ dodává zpráva.

Newsletter