Dolar od rána oslabil zpět nad 1,0950 za euro. Koruna maže zisky z nočních hodin. Obchoduje se nyní kolem 24,35 za euro.

Peter Lasinger (3VC): Startupová scéna v regionu se profesionalizuje

Peter Lasinger, zdroj: Startup Kitchen

Německo je ve středoevropském regionu startupová velmoc, ale Česko a Rakousko se mu blíží. Počet startupů a investorů do nich investujících se zde zvyšuje, rostoucí roli hrají také andělští investoři. Myslí si to Peter Lasinger, partner a spoluzakladatel venture capital fondu 3VC, a host podcastu Startup Kitchen.

3VC se specializuje na německy mluvící země a region střední a východní Evropy. Jeho fond se svým zaměřením trochu odlišuje. Zatímco ostatní investoři upírají zrak k západu, především k USA, podle něj není nutné být tam, kde už jsou všichni. Lasingera zajímají více příležitosti, které náš region nabízí.

Ten totiž může poskytnout již vyvinutý startupový ekosystém (slovo, které si Lasinger oblíbil). Mezi jeho rysy patří například dostupnější financování pro nové firmy nebo existence univerzitních „spin-offs“, firem rozvíjejících ideje vzniklé na akademické půdě. Německo má v našem regionu dominantní postavení díky svému velkému trhu a silné ekonomice. Nicméně, startupová centra vznikají i v dalších zemích. U nás k nim patří Praha a Brno, v Rakousku je takovým univerzitním hubem Vídeň.

Co si Lasinger myslí o Evropském investičním fondu? Jak 3VC investuje do startupů? A je v tomto sektoru důležitá diverzita? Poslechněte si anglicky mluvený podcast (52 minut) Kateřiny Syslové a Petera Lasingera.

Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?

8:00 Estonsko se poněkud vymyká předpokladu, že startupisté a investoři preferují jen velké země. Ekosystém může vzniknout i v tak malé zemi. Před deseti lety mnoho lidí mířilo za ekosystémy do USA nebo Londýna. To dnes už tak neplatí.

9:20 Mezi venture kapitalisty nepanuje shoda na Evropském investičním fondu. Podle Lasingera potřeba po tomto fondu zanikne během deseti let.

25:55 Dobré firmy se i nadále dostanou k financování. Jen musejí počítat s tím, že proces due dilligence v současnosti trvá déle.

32:40 Generativní AI je staré téma. Nově se ale začínají objevovat možné příklady jejího využití.

Tato epizoda je součástí série podcastů středoevropské platformy Startup Kitchen, kde se tvoří úspěšné recepty pro podnikatele, inovátory a obecně startupisty, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Startup Kitchen propojuje venture capital investory s nejnadějnějšími projekty ve střední Evropě.