Plyn v EU: Navrhované zastropování cen a výhružky Gazpromu

Zdroj: Depositphotos

Referenční kontrakt na promptním trhu s plynem se obchoduje o 10 % výš na 130 euro/MWh, čímž se znovu vzdálil od současné úrovně podpory v oblasti 100 euro/MWh. Za tento vzestup může příchod chladnějšího počasí, s nímž se zvýšila poptávka po topení, dále výhružky Gazpromu, že odřízne přísun plynu přes Ukrajinu, a v neposlední řadě i navrhované zastropování cen plynu v EU.

Poslední měsíc sice front-month kontrakt na TTF strávil hledáním podpory v oblasti kolem 100 euro/MWh, ale dnes se obchoduje o 10 % výš na 130 euro/MWh. Gazprom totiž pohrozil, že ukončí dodávky plynu přes Ukrajinu, jedním z posledních dvou funkčních plynovodů. Navzdory tomu, že se dodávky ruskými plynovody do Evropy propadly meziročně o 79 % na pouhých 70 milionů kubických metrů denně, klesl celkový přítok plynu do Evropy jen o 16 % na 693 milionů m3/den, hlavně kvůli zvýšení dovozu LNG zhruba o 136 %.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Trh se také snaží odhadnout, jaké budou dopady navrhovaného zastropování cen zemního plynu v EU na 275 eur za megawatthodinu, které má spotřebitele ochránit před strmým růstem cen energií. Tato cenová hladina je sice vysoko nad současnou cenou, ale je pořád nižší, než byla maxima letos v létě, kdy cena referenčního kontraktu na plyn na TTF dosahovala i více než 300 euro. Tento nástroj se použije jen tehdy, když futures na holandském promptním trhu s plynem přesáhnou na dobu dvou týdnů 275 eur a rozdíl mezi TTF a cenami zkapalnělého zemního plynu bude 10 obchodních dní vyšší než 58 euro.

Ani ve chvílích nejtěžší krize se však zatím cena nad touto hladinou neudržela celé dva týdny, takže i kdyby toto opatření platilo už letos v létě, stejně by se nevyužilo. Někteří tržní analytici proto mají pochybnosti o tom, jak účinné toto zastropování nakonec bude. Pokud ho země EU schválí, bude platit od 1. ledna po dobu jednoho roku.

Navzdory tomu vyvolalo oznámení o zastropování cen obavy, že může dojít ke zkreslení cenových signálů a snížení tržní likvidity, protože budou mít dodavatelé motivaci odkládat prodej, čímž ohrozí dodávky. Mírný začátek zimy a dostatečný přísun LNG způsobily, že jsou zásobníky na kontinentě téměř plné. Topná sezóna totiž letos začala o 3 týdny později než obvykle.

Trh vidí zimní ceny optimisticky. Kontrakt s dodáním v únoru, kdy poptávka vrcholí, se obchoduje jen o 9 euro/MWh výš než kontrakt prosincový, na 139 euro/MWh. Dokonce i proti zimě 2023/24 (říjen až březen) se lze v tuto chvíli zajistit pod 140 euro/MWh. Vzhledem k tomu, že současná zima právě začala, ale bude tato cena záviset na tom, kolik plynu bude na jaře zbývat v zásobnících.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Zdroj: Saxo Bank

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter