Pohonné hmoty čeká divoké období. Dojde na růst, nebo pád cen?

Zdroj: Depositphotos

Ceny pohonných hmot nepřetržitě padají od půlky července, v posledních dnech však zlevňování ubralo na síle a ceny začaly spíše stagnovat. Průměrná cena za litr benzínu v posledních 7 dnech spadla o 10 haléřů na 38,06 Kč, a nezadržitelně se tak blíží ke hranici 38 Kč, pod kterou byla naposledy na konci června. Silnější byla korekce u cen nafty, ta zlevnila o 16 haléřů na 36,53 Kč za litr. Nafta v ČR tak dále zlevňuje, což podtrhává naše výsadní postavení v EU, kde máme právě jednu z nejnižších cen nafty.

Za pádem cen pohonných hmot stojí pád cen ropy a pozitivní vývoj na burze v Rotterdamu, kde cena nafty i benzínu prakticky nepřetržitě padá od druhé půlky července. Pád cen pohonných hmot však může v srpnu opět zrychlit vinou obav o americkou ekonomiku. Data k průmyslu z minulého týdne zklamala a trh práce výrazně oslabil. Nezaměstnanost v USA vzrostla na nejvyšší hodnoty od konce roku 2021. Obavy o americkou ekonomiku měly za následek obrovskou korekci na akciových trzích, jednou z obětí však byla i ropa. Barel Brent se dostal dokonce pod 76 dolarů, což jsou jedny z nejnižších cen od začátku roku. Barel americké ropy WTI pak dokonce atakoval 72 dolarů.

Hrozící recese v USA spojená se slabší poptávkou Číny tak srazila ropu na kolena. Během srpna bychom se tak mohli dočkat dalšího zlevnění – benzín by se v průměru mohl podívat k úrovni 37,50 Kč a nafta na úrovně kolem 36,20 Kč za litr. Zlevňování nafty by tak mělo být pomalejší. Nižším cenám pohonných hmot by měla pomoci i česká koruna, která po posledním zasedání ČNB posílila na 25,20 na páru s EUR.  

Zlevnění cen pohonných hmot i přes výrazný pád cen ropy však není zaručeno. Obavy o americkou ekonomiku jsou přehnané. Americké HDP za druhý kvartál rostlo o 2,8 %, což je skvělý výkon. Trh práce sice oslabuje, z dlouhodobého měřítka je ale stále relativně silný. Nad trhem navíc visí obrovský otazník kolem situace na Blízkém východě. Minulý týden byl při atentátu v Teheránu zabit vůdce hnutí Hamás. Írán tak hrozí odplatou a svět se dokonce obává koordinovaného útoku Íránu, hnutí Hamás a Hizballáh na Izrael. Během tohoto týdne již dokonce došlo k útoku na americkou základnu v Iráku. Do oblasti tak USA přesouvají letadlové lodě, zároveň však apelují na příměří. Při zapojení Íránu do konfliktu můžeme očekávat výrazný růst cen ropy, dost možná i nad 90 dolarů jako v dubnu, kdy vyvrcholilo napětí mezi Íránem a Izraelem.

Případná odplata Izraele může být velmi silná a poškodit tak ropnou infrastrukturu. V tom případě by byla zlevňování cen pohonných hmot vystavena stopka. Írán je totiž jedním z nejdůležitějších světových producentů ropy. Dle USA může útok Íránu přijít kdykoliv tento týden. Situaci sleduje i kartel OPEC, u kterého jsme od října očekávali postupné rozšíření produkce. K tomu však nemusí vůbec dojít, do současného trhu jen těžko OPEC pustí více ropy. Překvapivý krok také učinila společnost Saudi Aramco, která zvýšila cenu ropy pro asijský trh. Aktuální obavy o poptávku Číny tak Aramco netrápí a očekává, že poptávka poroste u jiných zemí.  

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter