Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Pohonné hmoty výrazně zdražují. A bude hůř

Zdroj: Depositphotos

Benzín i nafta v posledních dnech výrazně zdražily a dlouhodobější výhled nehovoří příliš pozitivně. Průměrná cena benzínu vzrostla za posledních 7 dnů o 45 haléřů na 38,07 Kč za litr. Benzín je tak nejdražší od konce minulého roku. Doslova skokovým zdražením prošla cena nafty. Za posledních 7 dnů litr v průměru zdražil o 1,21 Kč na 33,95 Kč a je tak nejdražší od konce března.

Skokové zdražení nastalo na přelomu měsíce, kdy došlo k opětovnému zvýšení spotřební daně u nafty na původní hodnotu. Do průměrné ceny se zatím zvýšení spotřební daně podepsalo pouze částečně. Prvního srpna byl litr nafty v průměru dražší o 71 haléřů. Nafta by tak měla zdražovat i nadále, vyšší spotřební daň včetně DPH by měla postupně zdražit naftu o 1,80 Kč. Většina čerpacích stanic, které operují s minimální marží, provedly zdražení okamžitě. Pokud by k němu nedošlo, tak by musely držet nižší cenu na úkor svých marží. Čerpací stanice, které mají dlouhodobě vyšší marže, zatím zdražily jen nepatrně.

Další vývoj cen nafty i benzínu však nebude pro české řidiče příliš pozitivní. Ceny ropy rostou nepřetržitě již 5 týdnů za sebou a zároveň oslabuje česká koruna. Ta se na páru s eurem dostala poprvé od března na úroveň 24 Kč/EUR. Do konce srpna tak nafta i benzín zdraží o vyšší desítky haléřů. Následně by měla vyšším tempem růst cena nafty, která bude postupně reflektovat vývoj na burze v Rotterdamu. Tam během července vzrostly ceny o čtvrtinu. Průměrná cena nafty tak může velmi brzy atakovat i úroveň 35 Kč za litr.

V souvislosti s dražší naftou je velmi často skloňována i českých konkurenceschopnost dopravců. I přes zvýšení spotřební daně je stále česká nafta relativně levná ve srovnání s okolními zeměmi. V Německu stojí litr nafty v průměru téměř 40 Kč, v Rakousku přes 37 Kč a na Slovensku přes 35,50 Kč. Srovnatelnou cenu mají aktuálně jen v Polsku, kde je litr nafty o pár desítek haléřů levnější než u nás. Konkurenceschopnost českých dopravců by tak neměla být výrazněji ohrožena.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter