Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Pohonné hmoty zlevňují. Jak dlouho pokles cen vydrží?

Zdroj: Depositphotos

Od začátku června prošly ceny pohonných hmot prakticky neustálým růstem, za kterým stálo hned několik faktorů. Po produkčních škrtech Saudské Arábie a Ruska vzrostly ceny ropy Brent nad 97 USD za barel, což byla nejvyšší úroveň od listopadu minulého roku. Na trhu také zavládly obavy z nedostatku pohonných hmot, které jen umocnil zákaz jejich exportu z Ruska. Výrazně také oslabovala česká koruna, která je již bez formální obrany pomocí devizových rezerv ČNB. U nafty nesmíme zapomenout na opětovné zvýšení spotřební daně na původní úroveň.

V minulém týdnu však došlo k zastavení zdražování a ceny pohonných hmot dokonce mírně poklesly. Litr nafty v průměru zlevnil o 2 haléře na 40,41 Kč a benzínu o 5 haléřů na 40,53 Kč. Zlevňování by mělo na našich čerpacích stanicích pokračovat i v následujících dnech. Příčinou zlevňování je příznivý vývoj na burze pohonných hmot v Rotterdamu, například nafta tam v posledních 5 dnech zvlevnila o více než 3 %.

Burza pohonných hmot reflektuje situaci na trhu s ropou, který zaznamenal v posledním týdnu výrazné výprodeje. Cena za barel ropy Brent poklesla z téměř 98 USD na současných 90 USD. Americká ropa WTI se pak podívala dokonce pod úroveň 88 USD za barel. Za pádem cen ropy stojí zejména kroky americké centrální banky, která stále nekončí se zvyšováním úrokových sazeb. Ty by navíc dle projekce měly být na vyšších úrovních po několik let. Trhem se tak šíří obavy z hospodářské recese a také výrazně posiluje americký dolar. Dolarový index, který srovnává sílu USD proti hlavním světovým měnám, dosáhl nejvyšších úrovní od minulého listopadu. Silný dolar a obavy z globální recese tak tlačí ceny ropy níže i přes její aktuální nedostatek na trhu.

Vzhledem k současnému strachu mohou ceny ropy padnout i hluboko pod 90 USD za barel. Ceny pohonných hmot by se tak mohly postupně začít vracet pod úroveň 40 Kč za litr jak u nafty, tak i benzínu.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter