Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Pokračující nárůst výnosů je jedním z hlavních rizik současných trhů

Zdroj: Depositphotos

Jedním z hlavních tržních rizik je pokračující nárůst dluhopisových výnosů. Jejich dopad pocítily nejen akcie, ale i devizový trh prostřednictvím silnějšího dolaru. Dezinflace sice probíhá, výhledově však nižší sazby nečekejme. Udrží-li se nad očekávání lepší ekonomická kondice americké ekonomiky, vyšší delší tržní sazby jsou vysoce pravděpodobné. 

Ranní pohled na dluhopisový trh ukázal pokračující tlaky na vyšší výnosy. Americký desetiletý nominál krátce vzrost nad 4,3 %, desetiletý reál, tedy protiinflační bond, pak překonal 2 %. U obou jde o nejvyšší hodnoty za posledních patnáct let. Rosteme i v Evropě a v Japonsku, kde jsme u desetiletého instrumentu na úrovni posledního zásahu Bank of Japan kolem 0,65 %. Při delším časovém rámci vidíme, že se výprodej posledních dní nevyhnul ani českému bondovému trhu. Globální výprodej zde podle nás sehrál hlavní roli. Mnohem menší měrou mohlo přispět i formální ukončení intervenčního režimu ČNB.

Vyšší americké výnosy (nominály i reály) zůstávají rizikem silnějšího dolaru. Čím silnější dluhopisový výprodej, tím větší riziko slabších měn regionu, byť byla koruna minulý týden vůči vývoji na bondovém trhu relativně rezistentní. Tento týden nás čekají flashe indexů PMI v Evropě i v USA. Hlavní událostí je symposium centrálních bankéřů v Jackson Hole, kde guvernér Fedu Powell promluví v pátek v 16:00. Vedle toho budeme sledovat i středeční aukci amerického dvacetiletého bondu. Ten je mnohem méně likvidní než desetiletý a třicetiletý instrument, což by mohlo mít vliv na výsledek aukce, a potenciálně i na celý trh. Ve čtvrtek pak proběhne aukce třicetiletého protiinflačního dluhopisu, z něhož se pokusíme vyčíst, zda se obava z dlouhodobě vyšší inflace projeví v poptávce tzv. real money.

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter