Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Pomoc z východu? Turecko by prý mohlo zaplatit řecký dluh

Trpělivost s řeckou vládou pomalu ale jistě dochází všem evropským „kolegům“, přesto by Atény mohly na poslední chvíli poznat v nouzi přítele. Vůli podat pomocnou ruku naznačilo sousední Turecko, které by prý řecký dluh ve výši 1,6 mld. eur splatný do dnešního dne mohlo Mezinárodnímu měnovému fondu uhradit.

Tsipras zvažuje poslední nabídku – sledujeme ONLINE

„Dostaneme-li do rukou oficiální návrh, budeme ho zvažovat,“ řekl pro domácí tisk turecký ministr hospodářství Nihat Zeybekci. Reagoval tak na téma, jež vznesl v pondělí místopředseda opoziční prokurdské Demokratické strany lidu (HDP) Ertugrul Kurkcu. Ten navrhl, aby Turecko splátku MMF za svého západního souseda uhradilo nebo mu na ni půjčilo za nulový úrok. Takový krok by podle opozičního politika pomohl oblast Egejského moře „uklidnit“.

„Je to ta nejlepší pomoc, kterou může Turecko svému sousedovi nabídnout v těchto těžkých časech, odměnou by nám bylo přátelství řeckého lidu,“ dodal s tím, že Turecko má na tuto pomoc dostatek prostředků. Syriza prý Istanbul o pomoc nežádala.

Kurkcu se nechal slyšet, že Německo, ECB a MMF zatlačily vládní Syrizu do situace, kdy by měla chránit „zájmy peněz, nikoli samotného Řecka“. Takový přístup je podle něj proti principům EU.

Opoziční HDP je často jmenována jako představitel levicových hnutí rozrůstajících se na jihu Evropy, mezi něž patří právě řecká Syriza či španělská strana Podemos.

V červnových tureckých volbách se do parlamentu dostaly jen čtyři strany. Vládnoucí strana prezidenta Erdogana nezískala většinu a po třinácti letech samostatného vládnutí byla nucena hledat koaličního partnera. Zemi hrozí předčasné volby.

Newsletter