Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Poslanci počkají, Babišovu kauzu Čapí hnízdo prověří OLAF

AKTALIZOVÁNO – Sněmovna na návrh sociálních demokratů po téměř pěti hodinách přerušila mimořádnou schůzi ke kauze Čapí hnízdo do doby, než Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zveřejní výsledky svého vyšetřování. Úřad prověřuje podezření na dotační podvod při udělení evropské dotace tomuto projektu. Babiš dnes poslancům řekl, že Farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. „Dotace byla přidělena podle platných pravidel. Nespáchal jsem žádný dotační podvod,“ uvedl Babiš.

Návrh na přerušení schůze vznesl předseda klubu ČSSD Roman Sklenák. Nejprve ho formuloval tak, aby Sněmovna přerušila schůzi do doby, než výsledky svého vyšetřování zveřejní policie, která rovněž okolnosti udělení dotace prošetřuje. Marek Benda (ODS) ho ale upozornil, že jde o nehlasovatelný návrh, protože vyšetřování policie může skončit například podáním návrhu na obžalobu. Sklenák po pětiminutové přestávce na poradu pak svůj návrh přeformuloval.

Není možné, aby premiér, kdokoli z koalice nebo Sněmovny nahrazoval vyšetřovatele, státní zástupce, či dokonce soudce, řekl dnes poslancům ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD) .„Je třeba vyčkat na výsledek vyšetřování,“ dodal premiér.

Kdyby Sobotka navrhl kvůli kauze Čapí hnízdo prezidentovi Miloši Zemanovi odvolat vicepremiéra Babiše, mohlo by to skončit tím, že Babiš bude premiérem. V České televizi to řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Poukázal přitom na sblížení mezi Zemanem a Babišem.

 

Farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání evropské dotace dvě dospělé děti ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a bratr jeho partnerky.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 23. březen 2016

 

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do koncernu Agrofert ministra financí a předsedy vládního hnutí ANO Andreje Babiše. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla.

Pravicová opozice jej za to kritizovala. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ho nazýval lhářem. Navrhl, aby Sněmovna požádala Sobotku, aby Babiše zbavil odpovědnosti za audity evropských dotací. Česko je podle Kalouska jediná země v Evropské unii, která má supervizora evropských dotací podezřelého z dotačního podvodu.

Podle předsedy ODS Petra Fialy zneužil Babiš evropské dotace určené malým a středním podnikům tím, že z Agrofertu uměle vyvedl jednu ze svých firem, aby na tyto dotace dosáhl, a že skryl její vlastníky za anonymní akcionáře. Babiš by podle něj měl na svou vládní funkci rezignovat.

Do rozpravy se na začátku přihlásilo šest poslanců, v okamžiku jejího přerušení byli přihlášení ještě dva. Další schůze Sněmovny, už řádná, by měla začít v úterý 12. dubna.

Výroky politiků při schůzi Sněmovny k případu Farmy Čapí hnízdo

Petr Fiala (ODS): „Nenechám se zatáhnout do té debaty, v které bych vyvracel jednotlivá obvinění, která tady Andrej Babiš vznesl proti celému světu.“
„Mně to připomínalo nechvalně známý projev z Červeného Hrádku, nebo jak se to jmenovalo. A ještě mně chyběl ten kůl v plotě a zpochybňování spousty umělců a dalších a dalších lidí.“
„Jak chce ministr financí narovnávat podnikatelské prostředí, o čem tak rád často mluví, když neumí věrohodně vyvrátit podezření, že se svou firmou úmyslně obešel dotační podmínky. To, dámy a pánové, připomíná to známé přísloví o kozlovi a zahradníkovi. Pane ministře financí, prostě nemůžete pít víno a kázat vodu. Nemůžete se vyhýbat zodpovědnosti, nemůžete se vyhnout této kauze s tím, že obviníte všechny kolem sebe, všechny, co tu byli před vámi, všechny, co tu jsou kolem vás.“
Miroslav Kalousek (TOP 09): Tak jsme si mohli ušetřit dvě hodiny tlachání pana ministra financí o tom, co všechno se tady událo nebo neudálo, co všechno dělaly jeho děti a jeho psi a jeho čápi a všechno to, co skutečně nesouvisí s touto schůzí. Já jediné, co jsem pochopil, je, že za vše může zlá opozice a Bakalova média nebo Soukupova média.“
„Přiznám se, že mně je úplně jedno, jestli ty anonymní akcie vlastnily jeho děti nebo jeho právník nebo jeho klisna, kterou koupil v Rakousku.
„Tady byl nějaký velký podnikatel a vedle byly peníze určené pro malé podnikatele. A ten velký podnikatel na ty peníze pro ty malé podnikatele koukal a slintal a měl na ně strašnou chuť. Tak prostě udělal tu operaci majetkovou, aby to už nebylo eseróčko, aby to byla akciovka s těmi anonymními akciemi, a prostě ten majitel té velké cukrárny šel pro ty kremrole do té cukrárny, protože nemohl odolat.“
Pavel Kováčik (KSČM): „Tady mnohokrát i v předvolebních kampaních se mluvilo o jasných pravidlech, stejných podmínkách pro všechny, a já nevím, o čem všem. Však si vzpomenete, kdo jste co slibovali před volbami na toto téma. A máme tady už dávno za poločasem. A zatím, jak se zdá, hora porodila myš.“
Marek Černoch (Úsvit): „Pan ministr si tady dělá dvě hodiny reklamu na Čapí hnízdo, zve tam lidi, farma mu nepatřila, protože ji napsal na své děti, a vůbec jsou na něj všichni neprávem zlí. A teď tady budeme řešit, kdo je vlastně více zlý.“
Zbyněk Stanjura (ODS) k Babišovi: Proč jste použili institut anonymních akcií? Co jste schovávali? Vždyť jste to přece v té době kritizoval a sám jste ten institut použil, takže budu věřit tomu, co jste říkal, kdo byl držitelem, a klíčová otázka je, proč jste to udělali. Nebylo to náhodou proto, aby se firma z holdingu Agrofert mohla prohlásit za malý a střední podnik? Mě nic jiného nenapadá.
Miroslava Němcová (ODS): „Otázkou samozřejmě zůstává, proč by bohatý tatínek nepůjčil svým dětem úplně všechno, proč by potřeboval k tomu vyvádět a anonymními akciemi pokrýt své děti na nějakou dobu, získat 50 milionů z evropských dotací, a ledva uplyne pět let povinná podmínka, tak zase své děti o tento majetek připravit a převést to zpátky pod svoji firmu.“
Bohuslav Sobotka (ČSSD): „Myslím si, že není možné, abych já jako předseda vlády, kdokoli z koalice, kdokoli z tohoto Parlamentu suploval vyšetřovatele, suploval státní zástupce, anebo dokonce suploval soudce. Je třeba vyčkat na výsledek vyšetřování.“
Petr Fiala (ODS): „Já bych vám, pane premiére, a nepovažujte to za nějaké moralizování, připomněl vaše slova z prosince 2010. Cituji: Podle přesvědčení sociální demokracie by měl premiér ministra odvolat. Odvolat z funkce do doby, než celá věc bude prošetřena policií, než bude jasné, jak se vše odehrálo. Tolik citát z vašeho vystoupení. To asi nepotřebuje další komentář.“

Newsletter