Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Pozvánka na panelovou diskusi: Nekonvenční měnová politika u konce s dechem?

Zdroj: Depositphotos

Když před dvaceti lety uspořádala ČSE seminář s názvem „Měnová politika v období velmi nízké inflace“ (v odkazu lze nalézt zápis ze semináře), diskutovali na něm Jan Frait a Miroslav Singer deflační tendence a „bilanční recesi“ v Japonsku a způsoby, jak by na tyto procesy měla reagovat měnová politika i další složky hospodářské politiky. Po prudkém nárůstu a pádu cen aktiv v 80. a 90. letech převládlo v Japonsku na dlouhá léta prostředí velmi nízké inflace až deflace doprovázené slabým hospodářským růstem. Na počátku tohoto století přední akademičtí ekonomové nabízeli Japonsku řadu doporučení, které byly předmětem diskuse na výše uvedeném semináři. A po globální finanční krizi se pak centrální banky i vlády západních zemí snažily japonskému scénáři vyhnout prosazováním kvantitativního uvolňování a dalších vysoce podpůrných makroekonomických politik.

Jan Frait a Miroslav Singer tentokrát vystoupí na semináři „Nekonvenční měnová politika u konce s dechem? Aneb jak čtvrtstoletí vysoce uvolněné měnové politiky v Japonsku ovlivnilo makroekonomické myšlení”. Jejich příspěvky se přitom budou soustředit zejména na implikace japonských zkušeností pro hospodářskou politiku ve vyspělých zemích a na hodnocení přínosů a nákladů nekonvenčních politik z poslední dekády.

S příspěvkem a v následné diskusi vystoupí:

  • Jan Frait (viceguvernér, Česká národní banka)
  • Miroslav Singer (hlavní ekonom, Generali CEE Holding)

Moderuje Jan Kubíček (člen bankovní rady, Česká národní banka).

Termín a místo konání

Kdy: 9. října 2023 od 15.00 hodin
Kde: Kongresové centrum ČNB (Senovážné náměstí 30, Praha 1)

Prosíme o potvrzení účasti nejpozději do 5. října 2023 prostřednictvím registračního formuláře na webu ČNB. Odkaz ZDE.

Zdroj: ČNB, ČSE

Newsletter