Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru ve ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Měny regionu jsou v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 24,80 za euro.

Prezident Zeman jmenoval novým guvernérem ČNB člena bankovní rady Aleše Michla

Aleš Michl, zdroj: ČNB

Prezident Zeman jmenoval novým guvernérem České národní banky člena bankovní rady Aleše Michla. Ten nahradí současného guvernéra Jiřího Rusnoka, kterému končí mandát v polovině roku.

Aleš Michl na jmenování uvedl, že v červenci, kdy nastoupí do funkce guvernéra, bude inflace stále vysoká dosahující 15 %. Zdůraznil, že inflačního cíle na 2 % nebude podle něj dosaženo po dobu dvou let. Opětovně zmínil, že inflace je primárně nabídkového charakteru, proto na prvním zasedání v úřadu guvernéra bude hlasovat pro stabilitu sazeb. Po určité době bude rozhodnuto o dalším postupu, doplnil Michl.

Koruna v návaznosti na Michlovo jmenování oslabuje nad 25,20 za euro. Krátké korunové tržní sazby jsou téměř bez reakce. Ty delší, například na devítiměsíčním horizontu, lehce klesly. Nadále však zaceňují scénář, kdy se úroky budou držet nad hranicí šesti procent.

Aleš Michl se narodil 18. října 1977 v Praze. Doktorský titul Ph.D. v oboru finance získal na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE) v roce 2020. Inženýrský titul Ing. získal na VŠE v roce 2002.  V roce 2005 absolvoval vzdělávací program Teorie her a psychologie rozhodování na letní univerzitě London School of Economics and Political Science. V roce 2009 absolvoval kurs řízení investičního portfolia na Wharton ve Filadelfii. Svou profesní kariéru začal již během studií jako ekonomický novinář a později jako ekonomický poradce místopředsedy vlády pro ekonomiku Martina Jahna.

Od roku 2006 do 2015 byl ekonomem a investičním stratégem Raiffeisenbank. V letech 2014–2018 byl externím ekonomickým poradcem Ministerstva financí ČR a později i předsedy vlády České republiky Andreje Babiše se specializací na makroekonomickou analýzu a stabilizaci státního dluhu. V roce 2016 založil Michl Fund Management s.r.o., která se následně stala spoluzakladatelem společnosti Robot Asset Management SICAV a.s. vykonávající činnost investičního fondu kvalifikovaných investorů s podfondem Quant. Ke dni vzniku funkce v bankovní radě ČNB tyto své aktivity ukončil. Aleš Michl je autorem mnoha sloupků a článků publikovaných v denících a časopisech, jak odborných, tak i populárních. Je také autorem knih MICHLiq – průvodce ekonomií a investicemi a Jestřábi a holubice. Nebyl a není členem žádné politické strany.

Členem bankovní rady České národní banky je od 1. prosince 2018.

 

Zdroj: ČNB

Newsletter