Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Proč cena ropy klesla?

Zdroj: Depositphotos

Ropa se v posledních dnech obchoduje za nižší ceny a obchodníci omezují své expozice. Obávají se, že se náhlá bankovní krize, kterou minulý týden odstartoval krach Silicon Valley Bank, rozšíří do zbytku ekonomiky a rozpoutá recesi spojenou s nižší poptávkou po ropě a palivových produktech. Za dosavadní výprodej ovšem může hlavně likvidace spekulativních dlouhých pozic, nikoli výraznější změna jinak příznivých poptávkových očekávání, za nimiž stojí země mimo OECD jako Čína a Indie.

Ropa se již druhý den obchoduje za nižší ceny a obchodníci omezují své expozice z obavy, že se náhlá bankovní krize, kterou minulý týden odstartoval krach Silicon Valley Bank, rozšíří do zbytku ekonomiky a rozpoutá recesi, která s sebou přinese nižší poptávku po ropě a palivových produktech. Epicentrem těchto obav je ekonomika Spojených států amerických. Ztráty tak byly v posledním týdnu nejzřetelnější u ropy WTI a benzínu RBOB.

Jasně se ukazují stále větší rozdíly v poptávce mezi západními zeměmi a Asií, zejména pak Čínou, která se postupně zotavuje z dlouhotrvajících lockdownů. V poslední zprávě z ropných trhů snižuje OPEC odhadovanou poptávku zemí OECD a zvyšuje ji u zemí mimo OECD, včetně Číny a Indie. Jinak se kartel drží předchozího odhadu, že světová poptávka v letošním roce stoupne o 2,3 milionu barelů denně na 101,9 milionu barelů denně. Tento odhad vychází z očekávaného 2,6% globálního růstu. Čínský hospodářský růst má dosáhnout 5,2 %, zatímco západní ekonomiky porostou podstatně pomaleji – eurozóna o 0,8 % a USA o 1,2 %.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Nadále se očekává, že poptávka po ropě výrazně vzroste. V nejbližší době ovšem budou směr patrně určovat signály vysílané bankovním sektorem, všeobecná úroveň ochoty riskovat a vývoj dluhopisových výnosů a úrokových sazeb.

Situaci na trhu navíc problematizuje likvidace dlouhých pozic ze strany hedgeových fondů, které od konce prosince takřka neustále kupovaly futures na ropu Brent. V týdnu končícím 7. březnem dosáhly čisté dlouhé pozice 17měsíčního maxima 298 tisíc lotů (298 milionů barelů). Příčinou není jen přesvědčení, že ceny znovu stoupnou, ale i struktura křivky, která se po celé měsíce horizontálního obchodování udržela v backwardaci.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Ta zajišťuje investorům s dlouhými pozicemi stabilní výnos z měsíčního rolování, v současnosti kolem 50 centů, zatímco držitelé krátkých pozic o stejný obnos přijdou. Pomáhá také vysvětlit, proč dosavadní klidné tržní podmínky a obchodování v úzkém pásmu způsobily pokles objemu hrubých krátkých pozic na 12leté minimum, tj. na pouhých 22 tisíc lotů, čímž se poměr dlouhých a krátkých pozic zvýšil na 14,5 dlouhých pozic na jednu krátkou. Tento nepoměr s sebou nese riziko korekce, kdyby se náhle změnily fundamentální anebo technické výhledy.

Ropa WTI mezitím kvůli opačné struktuře křivky, tj. okamžitému contangu kolem 15 centů, zaznamenala nižší zájem o nákup a držbu dlouhých pozic. V týdnu končícím 21. únorem držely hedgeové fondy zhruba 164 tisíc čistých dlouhých pozic a poměr dlouhých a krátkých pozic zde byl mnohem rozumnější, pouhých 3,6.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Ropa Brent se od konce listopadu obchoduje horizontálně ve 14 dolarů širokém pásmu. Její průměrná cena činila v tomto období 83 USD. Navzdory kombinaci zvýšeného objemu dlouhých pozic a nižší ochoty riskovat v důsledku bankovního krachu je současná cena jen necelé čtyři dolary pod zmíněným průměrem. Aby se změnily celkové nálady na trhu, muselo by dojít k hlubšímu propadu. Prosincové rozhodnutí kartelu OPEC snížit produkci se tak zdá čím dál rozumnější, protože růst poptávky mimo OECD je kompenzován oslabením poptávky zemí v rámci této organizace. Kartel tak patrně zachová stávající úroveň produkce, dokud se budou ceny držet mezi 75 a 100 USD.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter