Proč je důležité prodávat online. České e-shopy v době pandemie

Zdroj: Depositphotos

Vliv pandemie koronaviru ukázal, jak je důležité prodávat produkty a služby online. Přes počáteční chaos zažilo internetové obchodování v České republice, na Slovensku i v Maďarsku nevídaný růst. Z důvodu uzavření kamenných prodejen se nákupy přesunuly do online prostředí a změnilo se nákupní chování napříč segmenty. Online prodejci, kteří byli připraveni, zažili nejlepší rok ve své historii. E-shopy investovaly do rozvoje nákupních kanálů, inovací i digitálního marketingu. Internetoví prodejci, kteří na domácí půdě posílili, se navíc rozhlížejí i po zahraničních trzích. 

Loňský rok byl pro internetové obchodníky nebývale úspěšný. Výrazný nárůst oblasti e-commerce je podle našich údajů o investicích do reklamy od více než 340 středoevropských a východoevropských internetových obchodů patrný i v prvních měsících letošního roku, zejména v České republice, Slovensku, Rumunsku a Maďarsku.

Pokles online investic zaznamenala Česká republika pouze v prosinci. Rovněž do otevřených nákupních center před Vánoci, kdy byl prodej opět povolen, dorazilo méně lidí než před rokem. V důsledku nejistoty, zda vláda opatření před svátky rozvolní, si část lidí dárky obstarala na internetu ještě před otevřením kamenných prodejen. Obrovský nárůst zaznamenal český e-commerce právě v říjnu a listopadu. Z našich údajů o reklamě vyplývá, že s koncem roku, kdy se české obchody znovu uzavřely, se opět zvýšila poptávka u online obchodníků.

Zdroj: Growww Digital
Zdroj: Growww Digital

Na grafu vidíme, že už od konce loňského a začátku letošního roku vyčnívá nad všemi zeměmi Slovensko. To ještě před Vánoci zavřelo kamenné prodejny a v online nakupování pak překonalo každý myslitelný rekord. A růst stále pokračuje. Stejná situace jako na Slovensku je v posledních 3 – 4 týdnech také v České republice a to právě kvůli stále trvajícím opatřením a uzavření obchodů.

Podobný trend nastal také v Maďarsku, kde zaznamenali výraznější nárůst nových e-shopových zákazníků, což je dlouhodobou výzvou pro každého online podnikatele. U e-shopů, které zde působí, se už v prvním týdnu uzávěry prodejen zvýšila reklamní aktivita o 30 procent. Kromě stávajících zákazníků se zvýšil i prodej u nově příchozích, které do online prostoru přivedly právě uzavřené prodejny.

Pro internetové obchodníky je i letošní rok výzvou a příležitostí. Zažíváme boom u online nakupování a v dalších minimálně třech měsících očekávám pokračování tohoto trendu. E-shopy se ale musí připravit na nápor zákazníků, naskladnit zboží, rozšířit logistiku a zajistit subdodavatele, aby uspokojily nárůst poptávky. Předpokládám, že i v případě, kdy se online poptávka po zrušení omezení zmírní, její dopad bude zachován podobně, jako tomu bylo v prvních vlnách uzávěr.

Z naší praxe vidím, že firmy si více uvědomují důležitost e-commerce a pouští se do vylepšování nabídky produktů, zlepšení vlastního webu nebo investic do digitálního marketingu. Na začátku pandemie byla česká a slovenská e-commerce ve výdajích na marketing nejopatrnější ze všech zemí střední Evropy. Tržní poptávka v online se však v krátkém čase rapidně zvýšila, čímž se postupně posilovaly investice do marketingových aktivit. V Polsku, Maďarsku a na Slovensku jsme zaznamenali podobný trend se zpožděním.

Expanze láká

Výrazné posílení e-commerce v pandemickém období se promítlo také do uvažování firem o expanzi na další trhy. Přestože expanze českých e-shopů začíná obvykle na Slovensku, firmy se nebojí ani dalších zemí. Pokud mají ziskový a stabilní domácí trh a prodeje jim v době pandemie neklesly, může být ideálním krokem poohlížet se po nových trzích.

V roce 2020 expandovaly české a slovenské e-shopy nejvíce do Maďarska, Rumunska a Slovinska. Také letos se jeví expanze e-shopu do zahraničí jako skvělá příležitost. Kromě růstu e-commerce v dané zemi a oslovení nových zákazníků, je výhodou daňová optimalizace a globální obchodní vztahy. Do popředí zájmu se dostává Chorvatsko nebo Ukrajina.  V pohledu na profitabilitu je podle mě dobré uvažovat nad obdobím 1,5 až 3 roky v kterékoliv nové zemi.

 

Newsletter