Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Proč tak výrazně rostou indické akcie? A má smysl do nich investovat?

Zdroj: Depositphotos

Indické akcie se nyní těší přízni investorů hned z několika důvodů. Jedním z nich je přesun investic z Číny právě na indický trh. Ekonomický neúspěch Číny je tak do jisté míry výhrou pro indické trhy. Investoři hledají růst, který pomalu Čína přestává nabízet. Již tři měsíce za sebou je Čína v deflaci, HDP za rok 2023 rostlo lehce nad 5 %, což jsou pro Čínu spíše slabší čísla. Vzhledem k deflaci, současnému stavu realitního trhu a trhu práce je navíc bláhové očekávat, že Čína v brzké době svou situaci zvrátí. V dalších letech by měl růst HDP Číny dále zpomalit pod 5 %. Naopak indické HDP stále roste nad 7 %, v Indii je navíc stále poměrně vysoká inflace (stále nad 5 %), což by mohlo podpořit tržby společností.

Očekáváte další propady čínských akcií? Obchodujte akcie u Purple Trading!

Průmysl i služby měřené pomocí PMI v Indii i přes vyšší inflaci expandují takovým způsobem, o kterém si západ a Čína mohou nechat jen snít. Indické trhy se tak pochopitelně těší přízni zahraničních investorů, kteří do tamního trhu pumpují miliardy dolarů. Dalším důvodem úspěchu indických trhů jsou i technologické společnosti, které ukazují na robustní růst tržeb a zisků. Společnosti jako TCS nebo Infosys se přibližují historickým maximům. Akcie se navíc vezou na růstové vlně díky pozitivnímu výhledu na tento rok. Celková nálada na trhu je navíc také pozitivní díky očekávanému snižování úrokových sazeb v USA v tomto roce.

Graf: Index Nifty 50 na 5 letém grafu, zdroj: Google
Graf: Index Nifty 50 na 5 letém grafu, zdroj: Google

Jaká rizika hrozí v Indii?

Mnoho českých investorů nyní může lákat alokace kapitálu do Indie, rozhodně je však na místě velká obezřetnost. Narozdíl od Číny zde sice nehrozí velké zásahy komunistické vlády do trhů, ani Indie však není bez rizik a je třeba tuto investici brát spíše spekulativněji. Ani velké společnosti se v Indii nemusí vyhnout obřím skandálům. Například akcie jedné z největších indických společností Adani Group na začátku roku 2023 oslabily o dvě třetiny po obvinění z účetního podvodu a manipulace s cenami akcií.

Graf: Akcie Adani Group na 5 letém grafu, zdroj: Google
Graf: Akcie Adani Group na 5 letém grafu, zdroj: Google

 

Vhodnější tak může být expozice do indického trhu pomocí ETF fondu spíše než stockpicking. Je navíc možné, že brzy na trh přijde menší korekce. Indické akcie jsou aktuálně z pohledu valuace velmi drahé – P/E ratio s výhledem na rok je nyní u indexu Nifty 50 téměř 23, což je ještě výše než u amerického indexu S&P 500. V Indii se navíc blíží volby, které se budou konat v dubnu a květnu. Toto období se může ukázat jako vysoce volatilní a indické trhy tak mohou projít korekcí. Očekává se sice výhra dosavadní vládnoucí strany v čele s premiérem Modim, menší než očekávaný počet hlasů však může způsobit otřes důvěry a oslabení schopnosti protlačovat zákony a reformy. Pokud se navíc podaří Číně stabilizovat svou ekonomiku, tak mohou tamní extrémně levné akcie přilákat nové investory, což by indickým trhům mohlo uškodit.

Zdroj: Purple Trading, Google, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter