Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Procitnutí měnových trhů

Po měsících klidu se měnové trhy opět probouzejí zpět k životu. Stále větší a častější změny na devizovém trhu jsou vítanou úlevou pro obchodníky, kteří v dobách málo volatilních trhů jen horko těžko hledali příležitosti k výdělku. Banky, jejichž obchodní oddělení zprostředkovávají obchody na účet klienta a společností také vítají návrat volatility, jenž přináší poptávku po jejich službách.

Denní obchodní volatilita vyskočila o 55% od chvíle, kdy dosáhla své nejnižší úrovně za více jak deset let 31. července, jak uvedla Deutsche Bank AG. Během této doby dolar vyšplhal na šestiletá maxima vůči jenu, euro kleslo pod 1,30 poprvé od července 2013 a libra spadla na 10měsíční minimum vůči dolaru. Ve středu pak švýcarský frank zaznamenal největší pokles vůči euru za posledních šest měsíců.

Cenové výkyvy z posledních několika týdnů jsou řízeny stále více rozdílnou politikou největších centrálních bank světa. Ekonomické oživení v USA nutí Federální rezervní systém uvažovat o brzkém zvyšování úrokových sazeb, zvyšujíc tak atraktivitu dolaru v očích investorů. Ve stejnou chvíli se evropské a japonské centrální banky stále snaží nastartovat svou ekonomiku a spoléhat na stimulační opatření, jako jsou odkupy dluhopisů, které mají tendenci snižovat úrokové sazby a snižovat tak hodnotu měny.

Někteří manažeři hedgeových fondů nakupují dolar před setkáním amerického Fedu v příštím týdnu, v očekávání že politici přiblíží své budoucí kroky týkající se úrokových sazeb. V mnoha případech tak sází na to, že dolar bude i nadále posilovat vůči jenu a měnám rozvojových trhů, zatímco se Fed bude blížit ke zvyšování úrokových sazeb.

Až do nedávné doby nechal nezvykle klidný trh investory s omezenými příležitostmi k obchodování a vedl k zániku několika velkých měnových fondů. FX Concepts LLC, jenž byla založena v roce 1981 a byla považována za průkopníka v měnovém investování, ukončila svojí činnost v loňském roce poté, co se její zpravované jmění scvrklo na 660 milionů dolarů z 14 bilionů dolarů, jimiž disponovala před finanční krizí.

Volatilita měn klesla po finanční krizi poté, co největší světové banky snížily úrokové sazby blízko k nulovým hodnotám. To dalo obchodníkům malou motivaci k pokusu zachytit rozdíl v úrokových sazbách mezi různými měnami, což je hlavní hnací silou na devízovém trhu.

Tento status quo však přestává platit. Zápisy z červencového zasedání Fedu ukázaly rostoucí podporu pro zvýšení sazeb, urychlujíc zisky dolaru. Začátkem tohoto měsíce ECB překvapila investory snížením sazeb, což působilo jako stimul pro výprodej eura. Mezitím libra klesla na svá několikaměsíční minima kvůli obavám ohledně možných dopadů případného oddělení Skotska. Ve středu švýcarská centrální banka SNB uvedla, že uvažuje o zavedení záporné úrokové sazby za účelem zastavení růstu franku.

„Nyní máme k dispozici více možností jak vydělat peníze,“ řekl Masafumi Takada viceprezident pro obchodování s cizími měnami u BNP Paribas.

Volatilita však může být dvousečný meč. Investoři mohou profitovat tím, že vsadí na dolar a pojedou tak na stoupajícím trendu vůči široké škále měn. Ale náhlý zvrat, například růst libry po setrvání Skotska v jednom státě s Velkou Británií, by mohl obchodníky zastihnout nepřipravené. Někteří obchodníci věří, že současná vlna volatility však nebude mít dlouhého trvání. Velké pohyby viděné tento týden jsou neobvyklé, říkají analytici.

Americký dolar dnes mírně posiluje vůči britské libře a dostává se na 1,625 dolarů za libru. Kurz dolaru vůči euru zůstává v téměř nezměněné podobě na 1,2921 dolarů za euru. Vůči japonskému jenu se dolar dostává opět na šestiletá maxima, a dosahuje úrovně 107,228. Česká koruna po dvou denním růstu dnes mírně oslabuje, a vůči dolaru se dostává na úroveň 21,3967. Vůči euru se kurz koruny pohybuje na hranici 27,637 korun za euro.

 

Newsletter