Průzkum: Německé a britské firmy se bojí Brexitu

Německé a britské firmy považují možný odchod Británie v Evropské unie za hrozbu. Podle nich by přinesl německé i britské ekonomice velké ztráty, i kdyby se Londýn odloučil od Bruselu jen politicky a ponechal si přístup na vnitřní trh EU podobným způsobem, jako ho mají Norsko a Švýcarsko. Tvrdí to průzkum německé Bertelsmannovy nadace mezi 800 podniky v Británii a v Německu.

Britský premiér David Cameron slíbil vypsat referendum o členství Británie v EU. Sám chce setrvání v unii podpořit, pokud se mu podaří prosadit nové podmínky britského členství. Příslušnou dohodu s EU by měl uzavřít na summitu EU tento týden.

„V případě Brexitu máme hodně co ztratit,“ řekl dnes ČTK o hrozbě britského odchodu z EU předseda Bertelsmannovy nadace Aart De Geus. „Obavy o pracovní místa a ztrátu blahobytu mají reálný základ. Evropští představitelé mají mimořádně důležitou povinnost dohodnout se na kompromisu,“ uvedl.

Tři údery pro britskou ekonomiku, pokud přijde Brexit

Podle průzkumu Bertelsmannovy nadace si 80 procent německých a 76 procent britských firem přeje setrvání Británie v unii. Podle nich hrozí v případě takzvaného Brexitu velké hospodářské problémy, a to i pokud by si Londýn zachoval přístup na vnitřní trh EU. I za takové situace by 36 procent podniků z obou zemí očekávalo propad svého obratu a 31 procent omezení investic. Třetina firem očekává v případě odchodu Británie z unie propouštění a stažení svých poboček umístěných na druhé straně lamanšského průlivu, než je sídlo společnosti.

Cameronův výbušný trumf proti Brexitu?

Bertelsmannova studie varovala před odchodem Británie z EU už loni. Tehdejší makroekonomická studie ukázala, že v případě Brexitu by se snížil britský hrubý domácí produkt přepočítaný na obyvatele o 0,6 až tři procenta podle toho, v jakém rozsahu by Londýn zachoval své hospodářské vztahy s unií.

Klíčové dny a hodiny pro Camerona i Brexit

Newsletter