Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky pod nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna zpevnila pod 25,15 za euro.

Ranní briefing: Dolar poblíž svých osmitýdenních maxim

Dolar se vůči svým hlavním vrstevníkům přibližuje svým osmitýdenním maximům a to zejména z důvodu optimistických vyhlídek týkajících se dnešního zveřejnění dat americké zaměstnanosti, jenž by podle všeho měly vést k dalšímu utlumení měnové politiky americkým Fedem.
 
Bloomberg Dollar Spot Index během včerejšího dne vykázal největší růst za posledních 6 týdnů, dostávající se nad svůj 200denní klouzavý průměr. Euro bylo na osmiměsíčním minimu poté, co německé hlavní výnosy klesly na historické minimum z důvodu uvalení dalších sankcí proti Rusku. Německo dnes vyhlašuje inflační data, jenž by měla podle konsensu ukázat na zpomalení německé inflace.

„Některá data v USA jsou jak na horské dráze, ale zaměstnanecká čísla soustavně rostou o více než 200 tisíc pracovních míst měsíčně, zatímco nezaměstnanost se snižuje,“ řekl Etsuko Yamashita, hlavní ekonom společnosti Sumitomo Mitsui Banking Corporation v New Yorku. „Fed bude i nadále utlumovat svojí politiku a dolar by měl růst,“ dodal.

Dolar se momentálně obchoduje za 1,34026 za euro, což je jeho nejslabší úroveň od listopadu minulého roku. Vůči jenu se dolar po osmidenním růstu, jenž byl nejdelší od října roku 2013, nachází na úrovni 102,164. Česká koruna vůči dolaru i nadále klesá a momentálně se obchoduje za v kurzu 20,509. Měnový pár EURCZK je téměř beze změny, aktuálně na úrovni 27,4875.

Americké ministerstvo obchodu by mělo dnes vyhlásit údaje týkající se prvního odhadu HDP za 2Q, u kterých je předpokládáno, že americký domácí produkt vzrostl meziročně o 3 procenta v posledním čtvrtletí. To by naznačovalo nejrychlejší tempo růstu největší světové ekonomiky od čtvrtletí končícího v září 2013.

Oživení na trhu práce

Ekonomové v s průzkumu ministerstva práce předpovídají, že zaměstnavatelé zvýšili výplaty během července o více než 200 tisíc pracovních míst. Federální výbor pro volný trh dnes končí dvoudenní zasedání. Zvýšení úrokových sazeb může přijít dříve a být rychlejší, než v současné době předpokládáme v případě, že zotavení trhu práce předčí konsensus.

Euro vůči dolaru nadále klesá poté, co Evropská unie uvalila nové protiruské sankce, rozhodla omezit ruský přístup k bankovnímu financování a pokročilé technologii kvůli údajné Putinově podpoře povstalců ve východní Ukrajině.

Výnosy německých dluhopisů klesly na rekordní úroveň, odrážejíc obavy, že plán Evropské centrální banky na odvrácení deflace a podpoře růstu nemůže fungovat bez dalšího stimulu. Německá spotřebitelská inflace se sníží na 0,8 procent v červenci ve srovnání s 1 procentem v červenci předešlého roku, je konsensuálním odhadem dle Bloomberg.

Měnová politika ECB

Evropští politici snížili svojí depozitní sazbu na bezprecedentních minus 0,1 procenta minulý měsíc s ujištěním guvernéra ECB Maria Draghiho o případných dalších opatření v případě potřeby. Mimo to také snížili referenční sazbu na rekordní minimum 0,1 %.

„Další zpomalení růstu cen popožene očekávání pro zásah ECB,“ řekla Emma Lawson, seniorní analytička měnových trhů v National Australia Bank Ltd v Sydney. „Se stupňujícím ruským napětím a potenciálem sankcí majících vliv na německý hospodářský růst to může být dalším katalyzátorem pro oslabení evropských aktiv,“ dodala.

Newsletter