Rej spekulantů. Do zemědělských komodit proudí miliardy

Zdroj: Depositphotos

V posledním dubnovém týdnu, kdy futures na americké indexy začaly znovu stoupat, dolar dál klesal a výnosy z amerických vládních dluhopisů poskočily výš, i když se zatím udržely v zavedených pásmech. Komodity dál stoupaly. Zejména obiloviny a měkké komodity se mohou pochlubit značnými zisky.

Investiční fondy zvýšily sázky na vzestup komodit. U 24 nejvýznamnějších komoditních futures stouply celkové čisté dlouhé pozice o 4 % na 2,5 milionu lotů, což odpovídá nominální hodnotě 137 miliard dolarů. Zareagovaly tak na vzestup indexu Bloomberg Commodity Index zhruba o 3,6 % na nové desetileté maximum. Za tento vzestup může z velké části obilí, které posílilo o 8,6 %, a také měkké komodity, jež posílily o 7,3 %. Největší nárůst individuálních pozic byl zaznamenán u cukru, kávy, pšenice, topného oleje a mědi.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Energie: V ropě dosáhly kombinované čisté dlouhé pozice šestitýdenního maxima na 677 tisících a vévodí jim WTI, zatímco u ropy Brent se pozice spekulantů téměř nezměnily. Zde jsou hlavní příčinou zvýšené objemy prázdných prodejů. Největší změnu jsme zaznamenali u topného oleje, kde se čisté dlouhé pozice přiblížily ročnímu maximu.

Nejnovější vývoj: U futures na ropu jsou vzhledem k nerovnoměrnému oživení poptávky výhledy poměrně problematické. V Indii klesla v dubnu poptávka po benzínu na nejnižší hladinu od loňského srpna a v květnu může další omezení mobility přinést další pokles. Ve stejném období došlo k růstu spotřeby pohonných hmot v USA, Číně i Velké Británii a OPEC+ hodlá v následujících třech měsících znovu zvýšit produkci. Vyhlídky navíc zamlžuje nejistota ohledně růstu americké produkce a vyjednávání s Íránem, kde by dosažení jaderné dohody mohlo vyvolat růst produkce. Cena ropy Brent zatím postupně stoupá a aktuálně se obchoduje mezi 64 a 69 dolary.

Kovy: V oblasti drahých kovů se jednalo o vcelku klidný týden. Zlatu se nepodařilo zúročit nedávný průlom nad 1765 dolarů, což způsobilo další krátké prodeje. Výsledkem je celkový pokles čistých dlouhých pozic o 6 tisíc. Přibyly totiž nové krátké pozice. Díky vzestupu průmyslových kovů se dlouhé pozice ve stříbře zvýšily o 8 % a v platině hned o 25 %. Posílení HG mědi o 6,3 % pomohlo přilákat nové dlouhé pozice, takže jejich čistý objem stoupl o 23 % na 55,5 tisíc lotů. Stále však zůstává hluboko pod prosincovými 91,5 tisíci lotů a rekordními 125 tisíci loty z roku 2017.

Nejnovější vývoj: Zlato (XAUUSD) ani stříbro (XAGUSD) se zatím nedokázaly vymanit z aktuálního rozpětí a dál hatí plány býků i medvědů. Oba kovy se však dnes obchodují výš poté, co v pátek přežily další pokus srazit ceny dolů, když nečekaně poskočil dolar. Výnosy amerických vládních dluhopisů se dál obchodují v úzkém pásmu a rostoucí rovnovážnou sazbu (odrážející inflační očekávání) vyvažují nižší reálné výnosy. Spekulanti v posledním týdnu omezily své dlouhé pozice ve futures na COMEXu a objem investic ETF fondů se drží poblíž jednoletého minima. Zlato se teď obchoduje v pásmu od 1755 do 1800 dolarů.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Zemědělství: V minulém týdnu se většina spekulativních nákupů soustředila na zemědělský sektor (kromě hospodářských zvířat), a většina kontraktů na obiloviny a měkké komodity tak zaznamenala značný vzestup. Nejmarkantnější bylo posílení kukuřice, pšenice, cukru a kávy, protože sucho v Jižní Americe i v USA zhoršilo očekávanou úrodu. Kombinované dlouhé pozice v kukuřici, sojových bobech a pšenici zaznamenaly nový rekord a vzhledem k tomu, že poslední zmiňované komodity ještě zdaleka nedosáhly dřívějších maxim, lze v nadcházejících týdnech očekávat další nárůst dlouhých pozic. V oblasti měkkých komodit se téměř zdvojnásobily dlouhé pozice v kávě a v cukru poskočily o 15 % na 258 tisíc lotů, což je třetí nejvyšší zaznamenaná hodnota vůbec.

Nejnovější vývoj: Bloomberg Grains Spot Index, který už je na osmiletém maximu, dnes díky kukuřici (CORNJUL21) a pšenici (WHEATJUL21) dál stoupal. V případě kukuřice se rozpětí mezi červencovými kontrakty (stará úroda) a těmi prosincovými (nová úroda) zvýšilo na 115 centů za bušl, což jasně ukazuje, jaký stres nyní panuje na spotovém trhu. Brazilskou sklizeň narušila mohutná La Niña a suché počasí už srazilo produkční výhledy o 8 % na 104 milion tun. Také rekordní čínský import je příčinou znepokojení, a tak budou všichni bedlivě sledovat počasí a průběh osevu a sadby v USA, aby se stihli připravit na to, jakým směrem zamíří kontrakty na novou úrodu, například ten prosincový.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Forex: Všeobecný spekulativní prodej dolaru zvýšil čisté krátké pozice proti deseti měnovým futures na IMM a také dolarový index poskočil o 30 % na 10,3 miliardy dolarů, tedy šestitýdenní maximum. Dolar se prodával vůči všem významným měnám, a to hlavně díky uzavírání krátkých pozic v japonském jenu, kde došlo k nákupu 11 tisíc lotů (což odpovídá 1,3 miliardy dolarů).

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter