Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Ripple: Startup za miliardy. V čem je jiný než bitcoin?

Blockchainový startup Ripple funguje na trhu teprve pět let, ale ve své rozvaze již má kryptoměnu v hodnotě miliard dolarů. Znáte ji?

Společnost Ripple, která vybudovala síť digitálních plateb pro finanční transakce v reálném čase, je zároveň tvůrcem i největším vlastníkem XRP, digitální měny, jejíž hodnota se jen v letošním roce zvýšila 40krát, píše server CNBC. Celkově existuje 100 miliard tokenů XRP, každý za aktuální cenu kolem 21 centů. Tržní hodnota tak činí zhruba 21 miliard dolarů.

XRP zažívá boom stejně jako bitcoin či Ethereum a další malé digitální měny, jako je Dash či Monero. Všechny profitují z rostoucího zájmu o blockchain, distribuovanou elektronickou databázi, která umožňuje uchovávat neustále se rozšiřující počet záznamů. Na rozdíl od ostatních na trhu dostupných kryptoměn je ale XRP vázán a většinově vlastněn jednou jedinou společností.

Proč Ripple nabírá na hodnotě?

Firma Ripple vlastní asi 61 % XRP, což při současných cenách odpovídá hodnotě zhruba 12,8 miliardy dolarů. Pokud toto zohledníme v tržní valuaci firmy, měl by Ripple podle CNBC hodnotu více než většina amerických startupů dohromady s výjimkou čtyř – Uberu, Airbnb, Palantir a WeWork.

Kryptoměny: Fenomén, rally, šílenství, krach? Jak to vidí odborníci

Investoři do XRP jsou tak ve stálé nejistotě, že se Ripple rozhodne svůj obrovský podíl prodat a trh touto měnou zaplaví. Někteří obchodníci, kteří do tohoto startupu nalili 94 milionů dolarů, by jistě nějakou odměnu uvítali. Poslední kapitál ve výši 55 milionů dolarů firma od investorů získala v září loňského roku, kdy cena XRP byla jen zlomkem toho, kolik stojí dnes.

Od té doby nabrala společnost Ripple na dynamice, což do určité míry vysvětluje alespoň část prudkého zhodnocení XRP. Zatímco bitcoin má sice mnohem silnější pozici na trhu, dnes je poměrně často využíván spekulanty jako investiční nástroj. Naproti tomu zájem o Ripple a Ethereum se v poslední době zvyšuje jako o hlavní prostředky umožňující provádět obchodní transakce, přičemž Ripple se rozvíjí jako čím dál tím oblíbenější digitální platební standard finančního sektoru. Jen v dubnu Ripple získal pro svou platební platformu 10 nových finančních institucí a jeho klienty jsou již i velké nadnárodní banky, jako je Bank of America, RBC či UBS.

Kdy přijde záplava?

Pro investory, kteří mají v XRP tisíce či miliony dolarů, je možnost náhlého vzedmutí nabídky poněkud znepokojující, zvláště s ohledem na volatilitu této měny, u které jsou dvouciferné pohyby kurzu na denním pořádku.

V zájmu podpory dlouhodobé stability a rozptýlení takovýchto obav proto společnost před nedávnem oznámila plán strukturovaného prodeje své měny. Do konce roku 2017 dá dle informací serveru Coindesk na vázaný účet 88 % svých XRP, tedy cca 54 miliard, v celkové hodnotě asi 11,3 mld. USD, přičemž každý měsíc v následujících minimálně 4,5 letech pošle na trh maximálně jednu miliardu. „Rozhodli jsme se smést toto téma ze stolu,“ řekl podle CNBC CEO společnosti Ripple Brad Garlinghouse.

Co je Ripple?

Ačkoli je Ripple a jeho XRP měna často označovaná jako kryptoměna, není to tak úplně pravda. Jde spíše o otevřený platební systém s vlastní digitální měnou, kterou je možné denominovat v těch běžných „fiat“ měnách. Stejně jako bitcoin i Ripple využívá distribuovanou databázi a má svůj vlastní Ripple Transaction Protokol. Má tak některé rysy decentralizace, i když v menším měřítku než třeba bitcoin.

Popularita bitcoinu roste, ale takhle to asi být nemělo…

Ripple měna, XRP, se na rozdíl od většiny kryptoměn netěží. Její tvůrci hned na začátku vytěžili 100 miliard, které postupně pouští do oběhu. Nelze jej tedy získat jinak než nákupem, případně darováním.

Na rozdíl od bitcoinu dochází u XRP k uzavírání transakcí na základě konsensu. Jednou z výhod, kterou v důsledku toho Ripple oproti bitcoinu má, je rychlost. Konsensuální mechanismus totiž umožňuje provádět transakce v řádech sekund – na rozdíl od převodů bitcoinu, které mohou trvat i několik minut.

Banky milují Ripple

Síť Ripple vznikla v roce 2012 a od svého vzniku prošla obrovským vývojem. Tím, že podporuje tokeny, které mohou představovat vlastně jakoukoli měnu, se stal Ripple protokolem, který začaly implementovat velké bankovní domy. Na jeho rozvoj byly uvolněny obrovské prostředky a jako clearingový prostředek a distribuční síť mezi svými pobočkami jej začíná využívat stále více bank.

V obchodě s ním neuspějete, ale…

Ripple získává na oblibě jakožto prostředek k okamžité konverzi jakékoli měny do jiné, a to bez jakéhokoli prostředníka. Na rozdíl od bitcoinu měnou XRP, vzhledem k její unikátní struktuře, sice v žádném obchodě nezaplatíte, na druhou stranu má ale potenciál umožnit mnohem více obchodů v řadě standartních existujících měn. Ripple podporuje tokeny, které mohou představovat téměř jakoukoli měnu, včetně fiat měn, jako je dolar nebo jen, či kryptoměn jako bitcoin a i speciálních „měn“, jako jsou letecké míle či věrnostní body z nákupů.

Abyste dostali měnu do sítě Ripple, musíte své reálné prostředky svěřit speciálním uživatelům nazývaným Gateways. Ti pracují podobně jako PayPal – pošlete jim třeba dolary a oni vám umožní poslat peníze přes internet. Rozdíl je ale v tom, že PayPal je centralizovaný subjekt, který si účtuje značné odměny a je mnohem méně flexibilní v tom, v jakých měnách je možné obchodovat.

Ripple tak vzhledem ke své povaze nemá ambici nahradit tradiční měny. Platební síť, která jej podporuje, však má potenciál změnit způsob obchodování v celosvětovém měřítku.

Kryptoměny na vzestupu, trh překonal 66 miliard. Už je máte i vy?

Newsletter